tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.3.2020

Trakya’da çeltik sapından elektrik üretilecek

trakya-da-celtik-sapindan-elektrik-uretilecek2.jpg

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde çeltik tarımının en büyük dezavantajlarından olan bitkisel atıkların elektrik enerjisine dönüştürülebileceği belirlendi.

Dünya üzerinde üretilen her değerin bir de bedeli var. Bu tarım için de geçerli! Tarımsal faaliyetin ortaya çıkardığı bitkisel atıklar bu bedelin en somut halini oluşturuyor. Üretim arttıkça bitkisel atıkların da giderek büyük bir soruna dönüştüğü son dönemde tüm bu zarar faktörünü yarara çeviren geri dönüşüm teknolojileri de hız kazandı.

Bitkisel atık sorununun en yoğun olarak yaşandığı ürünlerden çeltikte tabloyu tersine çevirebilecek bir araştırma ise Türkiye’den geldi. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi’nde TÜBİTAK’ın desteklediği bir araştırma kapsamında çeltik saplarının elektrik enerjisine dönüştürülebileceğini tespit edildi.

Hem çevreye hem üretime zarar veriyor

Dünya ve Türkiye’de farklı ürünlerde yapılan benzer uygulamalardan yola çıkan araştırmacılar, hasat sonrasında çevre kirliliğine yol açan ve bir sonraki ürün ekimini de zorlaştıran çeltik saplarını önce özel olarak hazırlanan bir ünitede gaz haline getirmeyi başardı. Burada gazlaştırılan atıklar ardından gaz motorlarında yakılarak elektrik enerjisine dönüştürüldü.

trakya-da-celtik-sapindan-elektrik-uretilecek1.jpg

Anız yakımı tarihe mi karışacak?

Dönüm başına ortalama 400 kg çeltik sapı ortaya çıktığı bilgisini veren NKÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Kayişoğlu, içlerinde bulunan silisyum maddesinin sapların kolay çürümesini de engellediğini, üreticilerin de yasak olduğu halde çeltik saplarını tarlada yakmayı tercih ettiğini söylüyor.

Boşa giden enerjiyle santral kurulabilir!

Çeltik arazilerinde anız yakımı nedeniyle her yıl yaklaşık 35-40 megavat güce sahip bir santralin elektriğini sağlayacak miktarda enerjinin yok edildiğini belirten Kayişoğlu, “Böylece hem enerji boşa gidiyor hem de çevre kirliliği yaşanıyor” diyerek projenin çeltik tarımında büyük fark yaratacağını dile getiriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.