tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.2.2020

Akıllı sera salatalıkları büyükşehir tezgahlarında

Akıllı sera salatalıkları büyükşehir tezgahlarında

Kütahya-Simav’da kurulan jeotermal enerjili seralarda yetiştirilen salatalıklar İstanbul’dan Antalya’ya kadar pek çok ile pazarlanmaya başladı.

Tarımsal teknolojilerin son yıllarda hız kazanmasıyla birlikte bitkisel üretim pratiklerinde köklü bir dönüşüm yaşanıyor. Ancak geleceğin tarımının nefesinin en yakından hissedildiği alan hiç şüphesiz seracılık. Çok farklı teknolojilerin aynı anda kullanılabildiği ve kontrollü üretim yapılabilen örtü altı alanlar sayesinde pek çok ürün daha önce yetiştirilmediği yepyeni alanları “fethetmeye” başladı.

Isı ve nem düzeylerini tamamen üretici kontrolüne veren “akıllı” seralar bu dönüşümün merkezinde. Jeotermal enerjili seraların sayısının giderek arttığı Türkiye’de de seracılık giderek daha geniş bir alana yayılıyor. Akdeniz başta olmak üzere kıyı kesimlerin ağırlıkta olduğu sebze üretimine artık pek çok bölge ve iklimde rastlamak mümkün.

Jeotermal enerji tarımda değerlendiriliyor

Kütahya’nın Simav ilçesinde kurulan jeotermal enerjili seralarda üretilmeye başlayan salatalıklar bunun en yeni örneği. Kaplıcalarıyla bilinen bölgedeki termal enerji potansiyelini tarımda değerlendirmek için kurulan seralar Çitgöl beldesinde yer alıyor. 16 seradan oluşan ve yaklaşık 130 dekara yayılan örtü altı alanda üretilen salatalıklar bölgenin ekonomisine yepyeni bir boyut katmış durumda.

akilli-sera-salataliklari-buyuksehir-tezgahlarinda1.jpg

Hasada kadar tüm işlemler otomatik

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yüzde 50 hibe desteği verdiği proje kapsamında 16 üreticinin salatalık yetiştirdiği akıllı seraların en önemli özelliği topraksız üretimi mümkün kılması. Sulama, gübreleme ve ilaçlama işlemlerinin otomatik olarak yapıldığı seralarda ısı ve nem değerleri de aynı şekilde sensörler sayesinde otomatik olarak belirleniyor.

Dekar başına 15 ton

Dekar başına 15 ton ürün alınan seralarda üretilen salatalıklar iç pazarda geniş bir satış ağı yakalamayı başardı. Çitgöl’de üretilen salatalıkların gönderildiği iller arasında İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa da var. Yetiştirdikleri ürünleri toptan olarak büyükşehirlere pazarladıklarını söyleyen üreticilerden Tuncay Üner, “Tüketiciler tarafından özellikle tercih ediliyoruz” diyor.

akilli-sera-salataliklari-buyuksehir-tezgahlarinda2.jpg

Akıllı sera kurmak isteyenlere çağrı

Projeyle birlikte 130 kişiye istihdam sağlandığını söyleyen Çitgöl Belediye Başkanı Güray Güner, akıllı seracılığa yatırım yapmak isteyen tüm girişimcileri bölgeye davet ettiklerini söylüyor. Güner, “Belediye olarak hem her türlü araç ve gereçlerimiz hem de 120 derecelik jeotermal enerjimizle sera yatırımcılarına yardıma hazırız” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.