tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.2.2020

Bu ürünler zirai ilaçlarla yan yana olamayacak

bu-urunler-zirai-ilaclarla-yan-yana-olamayacak.jpgZirai ilaçların satışına dair yapılan düzenlemeyle birlikte artık kooperatifler de bitki koruma ürünü satışı yapabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın zirai ilaçların ticaretini düzenleyen yönetmelikte yaptığı değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme, bitki koruma ürünlerinin depolama ve satış süreçlerinde daha sıkı bir takip sistemi öngörüyor.

Gıda ve beşeri ilaç satışı yasaklandı

Yayımlanan “Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e göre, zirai ilaçların perakende satışının yapıldığı satış yerlerinde insan ve hayvan ilaçları ile gıdaların bulundurulması ve zirai bayilerin bu ürünlerin satışını yapması yasaklandı.

Kooperatifler de izin belgesi alabilecek

Ancak, söz konusu ürünlerin satışı için bağımsız olarak kurulmuş bir yere sahip olan kamu kurumu ve kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlar, birlikler ve kooperatifler bu yasaktan muaf tutulacak. Güncellenen yönetmelik aynı zamanda kooperatiflerin bayi ve toptancı izin belgesi için başvuru yapmasını da olanaklı kılıyor.

Bu ürünler zirai ilaçlarla yan yana olamayacakYönetmeliğe göre, sahte veya kaçak bitki koruma ürünlerini iş yerlerinde bulunduran ve satışını yapan bayi ve toptancılara idari para cezası verilecek ve izin belgeleri iptal edilecek. Ayrıca, bitki koruma ürünü ruhsatına sahip firma, bayi ve toptancıların gerçekleştirdikleri tüm işlemleri Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi’ne anlık olarak bildirmesi zorunlu kılınıyor.

1 Haziran’a kadar başvuru gerekiyor

Yönetmelikte satış yerleri için belirlenen fiziksel şartların tam olarak yerine getirilmesi için son tarih 31 Aralık 2020. Düzenleme öncesinde halihazırda satış iznine sahip bayi ve toptancıların belgelerinin geçerliliğinin devam etmesi için ise 1 Haziran tarihine kadar ilgili İl Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.