tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.1.2020

Tarım kadın uzmanların elinde yükselecek

Tarım kadın uzmanların elinde yükselecek

Antalya’da kurulan Kadın Çiftçi Akademisi tarımın farklı alanlarında uzman kadın üreticiler yetiştirecek.

Kadınların ekonomik yaşama daha çok katılması her toplumsal eşitlik hem de her bir sektörün gelişimi için büyük önem taşıyor. Aynı durum “görünmez” kadın emeğinin yoğun olduğu tarım için de farklı bir boyut taşıyor. Uzman kadın üreticilerin bitkisel üretime sunduğu katkılar tarımın çehresini değiştiren güçlü bir etki yaratıyor.

Antalya’da kurulan Kadın Çiftçi Akademisi bu dönüşümü gerçekleştirecek girişimlerden birisi olarak Aralık ayının sonunda eğitimlerine başladı. Türkiye’de bir ilk olan akademi, haftada iki gün olmak üzere toplam 75 saatlik eğitim programıyla kadın üreticilere tarımsal uzmanlık kazandırmayı hedefliyor.

İlk mezunları Nisan ayında verecek

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Antalya Ticaret Odası Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ve Döşemealtı Belediyesi’nin işbirliğiyle kurulan akademinde Aralık’ta başlayan ilk eğitim dönemi önümüzdeki Nisan ayında sona erecek.

tarim-kadin-uzmanlarin-elinde-yukselecek1.jpg

İşte eğitimi verilecek uzmanlık alanları

Kadın Çiftçi Akademisi’nde eğitimi verilecek disiplinler arasında İyi Tarım uygulamaları, tarımsal işletmecilik, pazarlama ve satış becerileri, çiftçi örgütlenmeleri, temel e-ticaret, kişisel değer kazanımları, hijyen ve paketleme yer alıyor. Eğitimleri verecek kadroda ise Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri, Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli, reel sektör temsilcileri ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği üyeleri bulunuyor.

Üretilen ürünlerin pazarlaması yapılacak

Proje sonunda katılımcılara sertifika verileceğini ve ürettikleri ürünleri pazarlama olanağı sunulacağını söyleyen Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, “Bu proje kadın üreticilerin ekonomiye ve toplumsal hayata güçlü biçimde katılmaya yönelik önemli bir eğitim süreci olacak” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.