tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.1.2020

Domatesler ağaca çıkarsa!

domatesler-agaca-cikarsa1.jpg

“Ağaç domatesi” olarak da bilinen tamarillo, kendine has görüntüsü ve tadıyla artık yalnızca özel bir tüketici kitlesine değil geniş bir pazara hitap ediyor.

Hem ekonomik değeri hem de tüketim oranlarıyla domates dünya sebze pazarının en önemli ürünü olma unvanını kimseye bırakmıyor. Ancak söz konusu tarımsal pazarlar değil de bitkiler dünyası olduğunda, domatesi için “sebze” terimini kullanırken biraz daha dikkatli olmak gerekiyor. Domatesin kendisi nasıl tanımlanmaktan hoşlanıyor bilinmez ama, bitki bilimciler onu “meyve” olarak sınıflandırmaktan yana!

 

Aslında tüm domates türleri gibi Patlıcangiller (Solaneae) familyasının Solanum cinsine ait olan tamarillo, domatesin gerçekte bir meyve olduğunu tüm bilimsel kitaplardan daha iyi anlatıyor. “Ağaç domatesi” olarak da bilinen tamarillo, hem yetişme biçimi hem de bilindik domateslere göre daha tatlı daha ekşi tadıyla domates ailesinin meyveler dünyasında en iyi kamufle olan üyesi.

domatesler-agaca-cikarsa2.jpg

25 yıllık bir serüven

Anavatanı Güney Amerika olan ağaç domatesi, bu kıtaya özgü mutfaklarda yüzyıllardan beri kendine yer bulsa da, dünya çapındaki popülaritesini son çeyrek asra borçlu. İlk olarak 1996 yılında Avustralya’da ticari olarak üretilip dünya pazarına açılan meyvenin kaderi de bu tarihten sonra değişiyor. Ürünü bahçe domateslerinden ayırt edebilmek, ve biraz da “egzotik” bir hava katmak için belirlenen “tamarillo” ismi de bu tarihten itibaren adını duyurmaya başlıyor.

Nerede yetiştiriliyor?

Bugün tamarillonun en önemli üreticileri arasında Kolombiya ve Ekvador gibi Güney Amerika ülkelerinin yanı sıra Yeni Zelanda, Avustralya, Malezya, Filipinler ve ABD’nin Kaliforniya eyaleti bulunuyor. Kivi, domates ve kayısı karışımı tadıyla kendine has bir aroması olan meyveyi çiğ tüketenler kadar salata ve tatlılarda kullanan tüketiciler de var.

Tamarillo Doğu Karadeniz’de

Tamarillo Türkiye’deki mutfaklarda henüz kendine sağlam bir yer edinmemiş olsa da, tarım alanlarında çoktan yer bulmaya başladı. Dünya pazarında genelde pazarlama ağını kivi ile paylaşan tamarillo, Türkiye’de de kivinin merkezi haline gelen Doğu Karadeniz’de kolaylıkla yetişiyor. Meyvenin bu potansiyelini fark eden üreticilerden biri de Rize’nin Pazar ilçesinde üretim yapan Erdal Saydi.

domatesler-agaca-cikarsa3.jpg

Hem yurtiçi hem yurtdışından talep var

Bundan tam 12 yıl önce yurtdışından getirdiği fidanları deneme amacıyla kendi bahçesine diken Saydi, aldığı yüksek verim karşısında üretimini genişletmeye karar vermiş. Bugün 10 tamarillo ağacından yaklaşık 300 kg meyve toplayan üretici, ürüne İzmir ve Adana gibi illerin yanı sıra Rusya gibi yurtdışı pazarlardan da talep geldiğini söylüyor.

Tamarillonun reçelini de yaptıklarını söyleyen Saydi, meyvenin hem yetiştirme hem de pazarlama aşamasında hiç sorun yaşamadıklarını dile getiriyor ve “Ürünü herkes kolaylıkla yetiştirebilir. Müşterisi her zaman hazır, siparişle gönderiyoruz. Antioksidan özelliğiyle çok ilgi görüyor. Özellikle bayan tüketicilerden büyük talep var” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.