tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.10.2019

Bu ağacın zeytini altın değerinde!

Bu ağacın zeytini altın değerinde!

Muğla’nın Milas ilçesindeki 3 bin 200 yıllık zeytin ağacından bu yıl 90 kg ürün toplandı. Zeytinlerden üretilen yağın ise 100 bin TL’den başlayacak açık arttırmayla satılacak

Resimdeki Muğla’nın Milas ilçesinde yaşayan 3 bin 200 yıllık bir zeytin ağacı. Asırlara direnen ve hala meyve vermeye devam eden bu kadim ağaç, bugünlerde belki de uzun yaşamının en popüler günlerini yaşıyor. Yöre halkının “Ata” ismini verdiği ağaçtan elde edilen yağın litresi ise önümüzdeki günlerde litresi en az 100 bin TL’den satılacak.

ABD’de yapılan bilimsel araştırmalara da konu olan Ata’dan bölgede 120 adet civarındaki anıt niteliğindeki ağaçtan biri, belki de en yaşlısı. Hem görüntüsü hem de tarihiyle görenleri büyüleyen ağacı her yıl 50-60 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

Satış gelirleri eğitime harcanacak

Sağlıklı tüm kadim zeytin ağaçları gibi ürün vermeye devam eden ağaçtan geçtiğimiz yıl 35 kg, bu yıl ise 90 kg zeytin toplandı. Toplanan zeytinlerden ise 6 litre zeytinyağı elde edildi. Zeytinyağında sağlık temelli en önemli bileşiklerden olan polifenol bakımından zengin olan zeytinyağı hem lezzeti hem de taşıdığı anlam itibariyle büyük değer taşıyor.

bu-agacin-zeytini-altin-degerinde1.jpg

Ata’dan elde edilen zeytinyağı ilçede 2-3 Kasım’da gerçekleştirilecek 6. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde alıcısıyla buluşacak. Litresi 100 bin TL’den açık arttırmaya açılacak zeytinyağının satışından elde edilecek gelirin tamamı ise bölgedeki eğitime dair ihtiyaçların karşılanması için okullara bağışlanacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!