tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.10.2019

Beklenen düşüşün haberini mandalina verdi

Beklenen düşüşün haberini mandalina verdi

Bu yılın başında yaşanan yağışların narenciyeye etkisi, erkenci mandalinada başlayan hasatla birlikte ortaya çıktı. Rekolte düşüklüğü karşısında üreticilerin tek beklentisi fiyatların artması.

Kış mevsiminin kapıda olduğunu haber veren meyvelerin başında mandalina geliyor. Erkenci mandalinaların market ve pazar tezgahlarına dizilmesiyle birlikte tüketiciler de yeni sezonun ilk mandalinalarının tadına bakmaya başladı. Ancak narenciye tarımının merkezlerinde üretici cephesinde bu yıl kaygı hakim.

Narenciye bahçelerinde bu yılın başlarında yaşanan yağışların ve Akdeniz meyve sineğinin yarattığı tahribatın bedeli yeni sezonun ilk hasatlarıyla ortaya çıkmaya başladı. 230 bin dönümde mandalina üretimi yapılan Adana’da hem iç pazar hem de Orta Doğu ve Doğu Avrupa pazarına gönderilmeye başlayan mandalina çeşitlerinin üretici fiyatları 70-90 kuruş arasında seyrediyor.

Yüzde 20-30 oranında azalma var

Narenciye bahçelerinde hava şartları nedeniyle bu yıl 2 hafta gecikmeli başlayan erkenci hasat, hem Ege hem de Akdeniz bölgesinde üretim düşüşünün işaretlerini vermiş durumda. Adana bölgesinde yüzde 20-30, İzmir bölgesinde ise 50-60 oranında rekolte kaybı gözlemlediklerini söyleyen Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “İlerideki günlerde rekolte tam olarak ortaya çıkacak” yorumunu yapıyor.

beklenen-dususun-haberini-mandalina-verdi.jpg

Havalar soğudukça fiyatlar artacak

Turunçgillerde bu yıl üretim alanlarının genişlemesine rağmen yaşanması beklenen bu düşüşe karşı üreticilerin beklentisi ise ürün fiyatlarının artması. Sıcak havaların yerini serinliğe bırakmaya başladığı şu günlerde aslında tahminler de bu yönde. “Şu an kesimler yeni başladığı ve hava sıcak gittiği için fiyatlar uygun” diyen Doğan, “İlerideki günlerde hava soğuyunca fiyatların da yükselmesini bekliyoruz” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Uzay yarışına ziraat mühendisleri de katılıyor

Uzay yarışına ziraat mühendisleri de katılıyor

NASA’nın desteğiyle başlatılan “Growing Beyond Earth” yarışması, uzayda bitki üretebilmeyi mümkün kılacak teknolojik inovasyonları ortaya çıkaracak.

Hilton Oteli’nin önünde tarım!

Hilton Oteli’nin önünde tarım!

1960’lı yıllarda İstanbul’da yalnızca Silivri ya da Çatalca’da değil, en kozmopolit ilçelerinde de tarımsal üretimin nefesi duyulabiliyordu. Şişli’deki meşhur Hilton Oteli’nin çevresinde bile!

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarında bu ay modern ıslah tekniklerini masaya yatıran tarlasera’nın Ekim sayısı okurlarıyla buluştu.