tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.9.2019

Bu bahçede üretim engel tanımıyor

Bu bahçede üretim engel tanımıyor

Muğla’da zihinsel engelli yurttaşlar tarafından elbirliğiyle üretilen sebze ve çiçekler tüketicilerle buluştu.

Muğla’da bu yıl başlatılan bir tarımsal üretim projesi, engelli yurttaşların hem tarımla uğraşmanın hem de dayanışmanın tadına varmasını sağlıyor. Muğla Zihinsel Engelliler Derneği ile Menteşe Belediyesi’nin ortaklaşa hayata geçirdiği “Engelleri Üreterek Aşıyoruz” projesi ilk ürünlerini ise geçtiğimiz günlerde verdi.

Projeye dahil olan engelli yurttaşlar, ilk olarak 2 ay önce belediye tarafından tahsis edilen bahçede sebze dikimi yaptı. Domates, biber, salatalık fidelerinin yanı sıra kesme çiçekleri de elbirliğiyle toprakla buluşturan yurttaşlar, bahçedeki ilk hasadı da birlikte gerçekleştirdi.

Satış gelirleri engelliler yararına kullanılacak

Topladıkları mahsulleri pazar yerlerinde kendilerine ücretsiz olarak ayrılan yerde satışa sunan proje katılımcılarının ürettikleri ürünlere tüketicilerin de ilgisi yoğun oldu. Kısa süre içinde tükenen ürünlerden elde edilen gelir ise Muğla Zihinsel Engelliler Derneği yararına kullanılacak.

bu-bahcede-uretim-engel-tanimiyor1.jpg

Tarımsal üretime katılan engelli bireylerin bahçeyle uğraşmaktan dolayı büyük bir keyif duyduklarını söyleyen Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Bunun mutluluğunu kelimelerle anlatmak zor. Onların da ne kadar mutlu oldukları gözlerinden okunuyor. Bu proje sayesinde hem toprakla ilgileniyorlar hem de sosyal hayatın içine karışmış oluyorlar” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.