tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.9.2019

Bu bahçede üretim engel tanımıyor

Bu bahçede üretim engel tanımıyor

Muğla’da zihinsel engelli yurttaşlar tarafından elbirliğiyle üretilen sebze ve çiçekler tüketicilerle buluştu.

Muğla’da bu yıl başlatılan bir tarımsal üretim projesi, engelli yurttaşların hem tarımla uğraşmanın hem de dayanışmanın tadına varmasını sağlıyor. Muğla Zihinsel Engelliler Derneği ile Menteşe Belediyesi’nin ortaklaşa hayata geçirdiği “Engelleri Üreterek Aşıyoruz” projesi ilk ürünlerini ise geçtiğimiz günlerde verdi.

Projeye dahil olan engelli yurttaşlar, ilk olarak 2 ay önce belediye tarafından tahsis edilen bahçede sebze dikimi yaptı. Domates, biber, salatalık fidelerinin yanı sıra kesme çiçekleri de elbirliğiyle toprakla buluşturan yurttaşlar, bahçedeki ilk hasadı da birlikte gerçekleştirdi.

Satış gelirleri engelliler yararına kullanılacak

Topladıkları mahsulleri pazar yerlerinde kendilerine ücretsiz olarak ayrılan yerde satışa sunan proje katılımcılarının ürettikleri ürünlere tüketicilerin de ilgisi yoğun oldu. Kısa süre içinde tükenen ürünlerden elde edilen gelir ise Muğla Zihinsel Engelliler Derneği yararına kullanılacak.

bu-bahcede-uretim-engel-tanimiyor1.jpg

Tarımsal üretime katılan engelli bireylerin bahçeyle uğraşmaktan dolayı büyük bir keyif duyduklarını söyleyen Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Bunun mutluluğunu kelimelerle anlatmak zor. Onların da ne kadar mutlu oldukları gözlerinden okunuyor. Bu proje sayesinde hem toprakla ilgileniyorlar hem de sosyal hayatın içine karışmış oluyorlar” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.