tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.7.2019

Tarımın acı gerçeği bu ile uğramadı!

Tarımın acı gerçeği bu ile uğramadı

Türkiye genelinde tarım arazileri hızla daralırken Iğdır’da ise dikkat çekici şekilde artıyor. Bu başarının sırrı ise ilin iklim ve toprak özelliklerinin meyve ve sebzecilikte değerlendirilmesi.

Tarım alanlarının gün geçtikçe daralması ve tarım dışına çıkan verimli araziler, Türkiye’nin bitkisel üretiminde kırmızı alarm ışığını uzun süredir yakıp söndürüyor. 2006 yılından ülke genelinde yaşanan arazi kaybı 3,2 milyon hektarı bulmuş durumda. 81 ilin 69’u bu kaybı kendi sınırları içinde farklı oranlarda yaşadı.

Ancak tüm bu akıntının tersine kürek çeken bir il var: Son zamanlarda “Doğu’nun Çukurova’sı” olarak anılmaya başlayan Iğdır. Son 13 yılda tarım arazileri ortalama yüzde 3 oranında genişleyen 11 ilden farklı olarak Iğdır, aynı süre içinde üretim yapılan alanlarını tam yüzde 35,2 oranında arttırmayı başardı.

Dağların arasında bir tarım ovası

Iğdır 3 bin 664 km2’lük yüzölçümüyle Türkiye’nin en küçük illerinden biri. Ancak Doğu Anadolu’nun dağlık yapısının arasında mikroklima özelliği gösteren Iğdır ovası ve bölgenin elverişli toprak yapısı bu dezavantajı tersine çevirmeyi başarıyor. İşte Iğdır tarımının yakın tarihinin genel gidişatın aksine seyir izlemesini sağlayan şey de bu avantajların doğru şekilde değerlendirilmesi oldu.

tarimin-aci-gercegi-bu-ile-ugramadi2.jpg

Aktif olmayan araziler üretime katıldı

Son 13 yıla bakıldığında Iğdır’da bitkisel üretime açılan yeni arazilerden çok, nadasa bırakılan arazilerin tarıma katılmasının fark yarattığı görülüyor. 2006 yılında ilde 77 bin hektar olan tarım arazisinin 182 bin hektarı nadasa bırakılmış alanlar oluşturuyordu. 2019 itibariyle 104 bin hektara çıkan toplam arazi içinde aktif olmayan alanlar 40 bine hektara kadar düşmüş durumda.

Mısır buğday ve arpadan rol çalıyor

Iğdır’ın geleneksel ürünleri olan tarla bitkilerinin üretiminde de radikal bir değişim yaşanmadı. Havza desteği verilen buğday, arpa, danelik mısır, pamuk, kuru fasulye, nohut, soya ve yem bitkilerinin kapladığı toplam alan 55 bin hektar civarında kaldı. Ancak bu liste içinde mısırın altını ayrıca çizmek gerekli. Iğdır tarımına bu kısa süre içinde hızlı giriş yapan mısır bugün 3 bin hektarı aşan üretimiyle buğday ve arpadan adeta rol çalıyor.

Kayısı öncülüğünde meyve devrimi

İlin tarımdaki atılımının asıl kaynağı ise meyve ve sebzecilikte yaşanan gelişim. 2006 yılında bugüne hem meyve hem de sebze bahçelerinin genişliği neredeyse 2 katına çıktı. Iğdır ve meyve denildiğinde ilk akla gelen ise “şalak” olarak da bilinen Iğdır kayısısı. İlin en önemli ihracat kalemlerinden biri olan kayısı, yaklaşık 3 bin hektardan elde edilen 30 bin tonluk rekoltesiyle toplam meyve üretiminin 4’te 3’lük dilimini karşılıyor.

tarimin-aci-gercegi-bu-ile-ugramadi1.jpg

Iğdır ovasında varlığını giderek arttıran diğer meyveler ise elma ve şeftali. 13 yıl içinde elma bahçeleri 12 bin dekardan 20 bin dekara, şeftali ise bin 300 dekardan 2 bin dekara kadar arttı. Erik, armut ve üzüm yetiştiriciliği de Doğu Anadolu’daki karşılığını Iğdırlı üreticiler sayesinde son 10 yılda bulmaya başladı.

Kavun, karpuz ve domates alanları genişliyor

İl genelinde 804 bin hektara yayılan sebze üretiminin lokomotifi olan kavun ve karpuzda ise aynı süre içinde üretim alanları toplam 13 bin dekardan 25 bin dekarın üzerine kadar çıktı. 2006’da yaklaşık 10 bin dekar alanı kapsayan domateste bugün alçak tünellerle yapılan üretimin hızla yaygınlaştığı ve üretimin 17 bin hektara yayıldığı görülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.