tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.4.2019

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Diyarbakır-Karapınar’da tarım arazilerinin denetlenmesinde görevli personele havadan tespit yapacak drone’lar eşlik edecek.

İş ve gündelik yaşamın farklı alanlarında giderek daha çok yer almaya başlayan drone’ların belki de en hızlı şekilde uyum sağladığı alan tarım oldu. Özellikle geniş ölçekli tarım arazilerinde hem üreticilerin hem de ziraat mühendislerinin iş yükünü azaltan drone’lar, daha önce zor şartlarda gerçekleştirilen havadan tespit görevi için ise adeta biçilmiş kaftan.

Diyarbakır’da  Karapınar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nün hazırladığı Drone Eğitimi ile Teknik Personeller Uzmanlaşıyor başlıklı proje bunun en yeni örneği. Proje kapsamında kurum personeli olan 15 ziraat mühendisine drone eğitimi verildikten sonra arazi denetim süreçlerinin de çehresi değişmiş olacak.

Veri ve uyarı sistemi ondan sorulacak

İnsansız hava aracı kullanımının inceliklerini öğrenecek mühendislerin ilçedeki arazi denetim süreçlerinde mesai arkadaşları artık drone’lar olacak. Ürün tespiti, hastalık ve zararlılarla mücadele, ve hasat öncesi ile sonrasına dair veri sağlayacak olan drone’lar, ayrıca afet durumu ve anız yangını gibi konularda da uyarı mekanizmasının parçası haline gelecek.

Projenin hem personel gücünden tasarruf sağlayacağını hem de denetimleri hızlandıracağını söyleyen proje destekçilerinden Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın Genel Sekreteri Hasan Maral, “Ayrıca ürün deseninin fotoğraflanması ve yine tarla içi bazı temel faaliyetlerin gözlenmesi gibi birçok alanda drone kullanabileceğiz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.