tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.4.2019

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Diyarbakır-Karapınar’da tarım arazilerinin denetlenmesinde görevli personele havadan tespit yapacak drone’lar eşlik edecek.

İş ve gündelik yaşamın farklı alanlarında giderek daha çok yer almaya başlayan drone’ların belki de en hızlı şekilde uyum sağladığı alan tarım oldu. Özellikle geniş ölçekli tarım arazilerinde hem üreticilerin hem de ziraat mühendislerinin iş yükünü azaltan drone’lar, daha önce zor şartlarda gerçekleştirilen havadan tespit görevi için ise adeta biçilmiş kaftan.

Diyarbakır’da  Karapınar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nün hazırladığı Drone Eğitimi ile Teknik Personeller Uzmanlaşıyor başlıklı proje bunun en yeni örneği. Proje kapsamında kurum personeli olan 15 ziraat mühendisine drone eğitimi verildikten sonra arazi denetim süreçlerinin de çehresi değişmiş olacak.

Veri ve uyarı sistemi ondan sorulacak

İnsansız hava aracı kullanımının inceliklerini öğrenecek mühendislerin ilçedeki arazi denetim süreçlerinde mesai arkadaşları artık drone’lar olacak. Ürün tespiti, hastalık ve zararlılarla mücadele, ve hasat öncesi ile sonrasına dair veri sağlayacak olan drone’lar, ayrıca afet durumu ve anız yangını gibi konularda da uyarı mekanizmasının parçası haline gelecek.

Projenin hem personel gücünden tasarruf sağlayacağını hem de denetimleri hızlandıracağını söyleyen proje destekçilerinden Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın Genel Sekreteri Hasan Maral, “Ayrıca ürün deseninin fotoğraflanması ve yine tarla içi bazı temel faaliyetlerin gözlenmesi gibi birçok alanda drone kullanabileceğiz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.