tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.4.2019

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Diyarbakır-Karapınar’da tarım arazilerinin denetlenmesinde görevli personele havadan tespit yapacak drone’lar eşlik edecek.

İş ve gündelik yaşamın farklı alanlarında giderek daha çok yer almaya başlayan drone’ların belki de en hızlı şekilde uyum sağladığı alan tarım oldu. Özellikle geniş ölçekli tarım arazilerinde hem üreticilerin hem de ziraat mühendislerinin iş yükünü azaltan drone’lar, daha önce zor şartlarda gerçekleştirilen havadan tespit görevi için ise adeta biçilmiş kaftan.

Diyarbakır’da  Karapınar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nün hazırladığı Drone Eğitimi ile Teknik Personeller Uzmanlaşıyor başlıklı proje bunun en yeni örneği. Proje kapsamında kurum personeli olan 15 ziraat mühendisine drone eğitimi verildikten sonra arazi denetim süreçlerinin de çehresi değişmiş olacak.

Veri ve uyarı sistemi ondan sorulacak

İnsansız hava aracı kullanımının inceliklerini öğrenecek mühendislerin ilçedeki arazi denetim süreçlerinde mesai arkadaşları artık drone’lar olacak. Ürün tespiti, hastalık ve zararlılarla mücadele, ve hasat öncesi ile sonrasına dair veri sağlayacak olan drone’lar, ayrıca afet durumu ve anız yangını gibi konularda da uyarı mekanizmasının parçası haline gelecek.

Projenin hem personel gücünden tasarruf sağlayacağını hem de denetimleri hızlandıracağını söyleyen proje destekçilerinden Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın Genel Sekreteri Hasan Maral, “Ayrıca ürün deseninin fotoğraflanması ve yine tarla içi bazı temel faaliyetlerin gözlenmesi gibi birçok alanda drone kullanabileceğiz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Kazdağları altına feda edilmesin!

Kazdağları altına feda edilmesin!

Bitki örtüsünün yanı sıra su ve oksijen kaynaklarıyla da dünyanın sayılı coğrafyalarından biri olan Kazdağları’nda altın madeni projesine tepkiler büyüyor.

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

AB ve Türkiye’deki tarımsal Ar-Ge politikalarını Kapak Konusu sayfalarında masaya yatıran tarlasera’nın Eylül sayısı yine dopdolu!

Dışı kavun, içi muz!

Dışı kavun, içi muz!

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde yetişen “bağrıbütün” meyvesi, kavunu benzer görüntüsü ve muzu andıran tadıyla tüketicinin ilgisini çekiyor.