tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.3.2019

Mülteciler yedi ilde tarım eğitimi alacak

Mülteciler yedi ilde tarım eğitimi alacak

Türkiye genelinde 7 ilde Suriyeli mültecilerin tarımsal işgücüne katılması amacıyla eğitim programı başlatıldı.

Türkiye’de yaşanan Suriyeli göçmenlerin tarım sektörüne kazandırılması için Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) öncülüğünde eğitim ve istihdam projesi başlatıldı. AB ve Türkiye tarafından finanse edilen proje kapsamında Adana, Bursa, Gaziantep, İzmir, Manisa, Mersin ve Şanlıurfa’da Suriyeli mültecilerin de içinde yer aldığı 800 kişiye tarımsal eğitimler verilecek.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın işbirliğinde gerçekleşen proje “İstihdam Olanakları Vasıtasıyla Mültecilerin Özyeterliklerinin Artırılması ve Tarıma Dayalı Geçimlerinin Geliştirilmesi" başlığını taşıyor. Eğitim programları sebzecilik, bağcılık ve seracılığın yanı sıra narenciye, antepfıstığı, zeytin gibi ürünlerde hasat, kurutma ve depolama gibi uzmanlık alanlarını kapsıyor.

Tarımsal işgücü ihtiyacını karşılayacak

Göçmenlerin karşı karşıya olduğu düzensiz gelir ve yoksulluk sorununa karşı istihdam olanağı yaratmayı amaçlayan proje, aynı zamanda tarım sektöründeki nitelikli ve yarı-nitelikli işgücü ihtiyacını de gidermeyi hedefliyor. Suriyeli mültecilere yönelik ilk tarımsal istihdam projesi 2017 yılında yine UNHCR ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortaklığında başlatılmıştı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.