tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.3.2019

Patateste de ithalat bariyeri kaldırıldı

Patateste de ithalat bariyeri kaldırıldı

Sebzedeki fiyat krizinin merkezinde yer alan ürünlerden patatesin ithalatında 1,5 süreyle gümrük vergisi uygulanmayacak.

Sofraların en değişmez iki ürünü olan soğan ve patateste yüksek fiyatlara karşı bir kez daha ithalatı arttırma yoluna gidiliyor. Ocak ayında soğan ithalatında gümrük vergisinin kaldırılmasının ardından bu kez de patateste 1,5 ay süreyle gümrük vergisiz ithalat yapılacak.

Üst sınır 200 bin ton

Patates ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması kararı dün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yürürlüğe girdi. İthalatta kota ve tarife kontenjanında patatesin pozisyon değişikliğinin belirtildiği karar gereğince 20 Nisan 2019 tarihine kadar üründe gümrük vergisi sıfırlandı. Tatlı patates çeşitlerinin muaf olduğu yeni karara göre tarife kontenjanı 200 bin ton ile sınırlı.

Bir yılda yüzde 135 zamlandı

İlk olarak geçtiğimiz Haziran ayında soğanda yüzde 200, patateste ise yüzde 100’e ulaşan enflasyona karşı ithalat izinlerinin arttırılması kararı alınmıştı. Sebze fiyatlarında bu kış yaşanan artışla birlikte hem üretici hem de tüketiciyi zor durumda bırakan iki üründe gümrüksüz ithalat konusu yeniden gündeme geldi.

patateste-de-ithalat-bariyeri-kaldirildi1.jpg

Yılı yüzde 184 oranında enflasyonla kapatan soğanda Ocak ayında alınan gümrük vergisini sıfırlama kararı 28 Şubat'tan 31 Mart'a kadar uzatılmıştı. Tıpkı soğanda olduğu gibi geçici olarak gümrüksüz ithal edilecek patateste bugün itibariyle 1 yıllık enflasyon ise yüzde 135 oranında seyrediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.