tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.1.2019

Soğanda ithalat kararı! Gümrük vergisi sıfırlandı

Soğanda ithalat kararı! Gümrük vergisi sıfırlandı

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararnameye göre kuru soğan ithalatında Şubat sonuna kadar gümrük vergisi uygulanmayacak.

Düşen rekolte ve rekor kıran fiyatıyla 2018’in en çok konuşulan tarım ürünü olan soğanda ithalata yönelik resmi karar açıklandı. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre kuru soğan 1,5 ay boyunca gümrük vergi olmaksızın ithal edilebilecek.

Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan 607 sayılı İthalat Rejimi Kararına Ek Karar, Bosna-Hersek ve Singapur dışında tüm ülkeler için geçerli olan yüzde 49,5’luk gümrük vergisinin sıfırlanmasını öngörüyor. Listede kuru soğana ait satıra eklenen dipnot ile birlikte ürünün ithalatında 28 Şubat tarihine kadar vergi uygulanmaması kararlaştırıldı.

Yeni bir zam dalgası bekleniyordu

Karar, geçtiğimiz yılı yüzde 184’lük fiyat artışıyla kapatan soğanda piyasanın ateşini düşürme amacını taşıyor. Son olarak geçtiğimiz Haziran ayında fiyatların rekor seviyelere çıktığı soğan ve patateste ithalatın arttırılması yoluna gidilmişti. Bu sezon da ürün arzı ve kalitesinde düşüş yaşanması beklenen soğanda Ocak sonu ve Şubat ayı itibariyle fiyatların yükselişe geçeceği öngörülüyordu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.