tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.1.2019

Soğanda ithalat kararı! Gümrük vergisi sıfırlandı

Soğanda ithalat kararı! Gümrük vergisi sıfırlandı

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararnameye göre kuru soğan ithalatında Şubat sonuna kadar gümrük vergisi uygulanmayacak.

Düşen rekolte ve rekor kıran fiyatıyla 2018’in en çok konuşulan tarım ürünü olan soğanda ithalata yönelik resmi karar açıklandı. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre kuru soğan 1,5 ay boyunca gümrük vergi olmaksızın ithal edilebilecek.

Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan 607 sayılı İthalat Rejimi Kararına Ek Karar, Bosna-Hersek ve Singapur dışında tüm ülkeler için geçerli olan yüzde 49,5’luk gümrük vergisinin sıfırlanmasını öngörüyor. Listede kuru soğana ait satıra eklenen dipnot ile birlikte ürünün ithalatında 28 Şubat tarihine kadar vergi uygulanmaması kararlaştırıldı.

Yeni bir zam dalgası bekleniyordu

Karar, geçtiğimiz yılı yüzde 184’lük fiyat artışıyla kapatan soğanda piyasanın ateşini düşürme amacını taşıyor. Son olarak geçtiğimiz Haziran ayında fiyatların rekor seviyelere çıktığı soğan ve patateste ithalatın arttırılması yoluna gidilmişti. Bu sezon da ürün arzı ve kalitesinde düşüş yaşanması beklenen soğanda Ocak sonu ve Şubat ayı itibariyle fiyatların yükselişe geçeceği öngörülüyordu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.