tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.3.2019

Tarım ile terapi zamanı!

Tarım ile terapi zamanı!

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gören hastalar terapi sürecinin bir parçası olarak hastaneye ait meyve bahçesinde tarımsal faaliyete katılıyor.

Tarım ruhu iyileştirir! Bu anlayışın en güzel örneği bugünlerde Manisa’da yaşanıyor. Tarımsal üretimin rehabilitasyon sürecinin bir parçası haline getirildiği Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde hastalar tedavilerinin son döneminde bahçe işleriyle uğraşarak sağlıklarına kavuşuyor.

Hastanenin yaklaşık 150 hastanın bulunduğu ek hizmet binasında 43 dönümlük bir tarım alanı yer alıyor. Üzüm bağının yanı sıra zeytin başta olmak üzere farklı meyve ağaçlarının bulunduğu bu alanda adli bölüm ve kronik serviste tedavi gören 120 hasta dönüşümlü olarak budama gibi tarımsal faaliyetlere katılıyor.

Üretmekten gelen özgüven

Hastane yetkilileri, hem üretken bir faaliyetle uğraşmanın hem de bitkilerle bezeli doğal bir ortamda iş görmenin tadını çıkaran hastaların tedavilerine olumlu etkisi olduğunu gözlemlemiş. İlaç tedavilerinin yanı sıra tarım etkinliğinin hastalarda özgüven artışını sağladığını söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Ekmen, “Bu sayede hastalarımız buradaki ilaç içme, yemek yeme ve uyuma gibi rutin durumların da dışına çıkmış oluyor” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.