tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.2.2019

Ispanağın Gediz nehriyle imtihanı

Ispanağın Gediz nehriyle imtihanı

Aşırı yağışlardan etkilenen Gediz nehri Menemen ovasında ıspanak üretimi ciddi zarar veriyor. 1,5 aydır ürün alınamayan bölgede ıspanak fiyatları 8 TL’ye kadar çıktı.

Bu kış aşırı yağışlar Akdeniz’den Kuzey Ege’ye kadar çok geniş bir alanda tarım ürünlerine kök söktürüyor.  Antalya ve Mersin’de sera alanları sağanak, fırtına ve sel afetlerinin kurbanı olurken İzmir-Menemen’de ise sular altında kalan araziler ıspanak tarımına darbe vurdu.

Ankara ile birlikte İzmir ıspanak üretiminin en önemli merkezi konumunda. Üretimin yoğunlaştığı bölge ise Menemen Ovası. Ancak bölgede yaklaşık 1,5 aydır neredeyse ürün veremez noktaya gelmiş durumda. Bunun nedeni ise birkaç aydır çok yoğun yağış altında kalan Gediz nehrindeki taşkınların geniş çapta yarattığı zarar.

Nehrin temizlemesi gerekiyor

Aslında Gediz nehrindeki sorun yeni değil. Nehir yatağının temizlenip genişletilmesi uzunca süredir gündemde olsa da, çalışmalar kamulaştırmadan kaynaklanan sorunlardan dolayı kesintiye uğramış durumda. Yaklaşık 30 yıldır bir temizleme yapılmayan nehrin suları en çok Menemen ovasında üretim yapan ıspanak ve pamuk üreticilerini etkiliyor.

İstanbul ve İzmir’in ıspanağı Menemen’den

İzmir ve İstanbul’un ıspanak ihtiyacını Menemen’den karşıladığını hatırlatan Menemen Ticaret Odası Başkanı İzzet Süsoy, “Bu kış pamuk ve ıspanağın hepsi su içinde kaldı. Şu an ovada ürün yok. Bu durum fiyatları da arttırdı, ıspanağı bu yıl 8 TL’den yedik. Devlet hasar tespiti yapıyor ama nihai tüketicinin mağduriyetini ortadan kaldıracak bir durum yok” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.