tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.2.2019

Tarımın her alanında çözüm sunmaya geliyoruz

tarimin-her-alaninda-cozum-sunmaya-geliyoruz.jpg

Geçtiğimiz yıl içinde yaşanan dev birleşmenin hem dünya hem de Türkiye tarım sektörüne kazandırdığı Corteva Agriscience’nin Türkiye Genel Müdürü Harun Toksöz ilk röportajını tarlasera’ya verdi.

Tarım sektörüne son yıllarda damgasını vuran satın alma ve birleşme faaliyetleri 2018’de yeni bir markayı sektöre kazandırdı: Corteva Agriscience. “Doğa” ve “kalp” kelimelerinin birleşiminden oluşan Corteva, adı gibi kendisini doğanın kalbinde faaliyet gösteren bir tarım şirketi olarak tanımlıyor ve bu adın getirdiği yüksek sorumluluk bilinciyle sürdürülebilir tarım teknolojileri pazarının yeni oyun kurucusu olmayı hedefliyor.

Corteva Agriscience firması Türkiye Genel Müdürü Harun Toksöz ilk röportajını tarlasera’ya verdi. 2018’in ve bu yılın değerlendirmesi, Türkiye’nin küresel tarım pazarındaki konumu, Corteva Agriscience’ın yakın ve uzun vadeli stratejileri ve firmada görev alma hayali bulunan ziraat mühendislerine önerilerin de yer aldığı bu keyifli söyleşinin tamamını tarlasera’nın Şubat sayısında okuyabilirsiniz.

Dünyaya ve tarım sektörüne neler katmak için yola çıktınız?

Amacımız hem üretenlerin hem de tüketenlerin hayatlarını zenginleştirirken, gelecek nesillerin ilerleyişini de garanti altına almak. Bu yüzden tarımın yalnızca üretim alanında ki paydaşlarının değil, aynı zamanda tüketicilerin de zincire dâhil oldukları bir süreç yönetimi oluşturmanın önemine inanarak hareket ediyoruz. Gıda arzının devamlılığı kadar, gıda güvenliğinden ödün vermeyen, üst düzey bilgi/veri yönetimi ile birlikte toplumun, doğanın ve yaşamın sürdürülebilirliğini ön planda tutan öncü teknolojileri geliştirmeye çalışıyoruz.

Corteva Agriscience firmasını öne çıkaran özellikleri neler?

Corteva Agriscience bundan böyle kimya şirketleri içerisinde faaliyet gösteren bir firma olmaktan ziyade kendi ayaklarının üzerinde durarak, tohumdan bitki korumaya kadar geniş bir ürün yelpazesini teknoloji ile birleştirip üretici, tüketici ve iş ortaklarımıza sunmayı hedefliyor; üreticilerin ekimden hasada kadar ihtiyaç duyacağı katma değeri yüksek çözümleri sağlamayı çok önemli buluyor.

tarimin-her-alaninda-cozum-sunmaya-geliyoruz3.jpg

Tarımsal pazarda 2019 yılında hangi özelliklerinizi ön plana çıkaracaksınız?

Gerek marka bilinirliği gerekse pazar payı bakımından, tohum sektöründe liderliğimizi korurken bitki koruma sektöründe pazarın önde gelen oyuncularından biri olma konumumuzu daha da geliştirmek istiyoruz. Her iki alandaki teknolojik yeniliklerimiz bu düşüncemizi destekliyor. 2019 yılında, yüksek müşteri kabulü olan ürünlerimize yenilerini de ekleyerek Corteva Agriscience markasının içeriğinin ne kadar zengin olduğunu anlatacağız.

Corteva’yı Türkiye’nin hangi bölgelerinde ve hangi ürün gruplarında daha çok göreceğiz?

Hitap ettiğimiz tüm pazarlarda iddialıyız. Tohumda Pioneer markası sektörde bilinirliği en yüksek olan marka. Ana faaliyet kollarımız olan ayçiçek ve mısırda pazar liderliğini elimizde bulunduruyoruz, ancak 2019 ve 2020 yıllarında bunlara ilave olarak bazı sürprizler yapmayı da planlıyoruz. Bitki koruma alanında da neredeyse her yıl yeni bir ürün lansmanı yapıyoruz. Hububattan çeltiğe, meyve-sebzeden pamuğa hitap ettiğimiz her ürün grubunda iddialıyız. Burada mevcut teknolojilerimizi en verimli şekilde üreticilerle buluşturup onlara çözümler sunarken, aynı zamanda geliştireceğimiz yeni teknolojilerle de mevcut portföyümüzü desteklemeyi planlıyoruz.

Firma olarak Ar-Ge yatırımları sizin için ne derece öneme sahip?

Corteva Agriscience’ın mirasını devraldığı her üç firma da kendi faaliyet alanlarında en iyi keşifleri piyasaya sunan firmalar. Bu yüzden bizler sahip olduğumuz teknolojimizle övünüyoruz. Teknoloji üretebilmek i çin de Ar-Ge’ye mutlaka çok büyük yatırım yapmanız gerekiyor. Geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da Ar-Ge yatırımlarımız artarak devam edecek.

Röportajın tamamı tarlasera Şubat sayısında!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kazdağları altına feda edilmesin!

Kazdağları altına feda edilmesin!

Bitki örtüsünün yanı sıra su ve oksijen kaynaklarıyla da dünyanın sayılı coğrafyalarından biri olan Kazdağları’nda altın madeni projesine tepkiler büyüyor.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Tek bitki 5 pazara birden hitap ediyor

Tek bitki 5 pazara birden hitap ediyor

Koruma altındaki akzambak bitkisinin soğanı, çiçeği, polenleri, yaprakları ve yağı, kısacası her bir kısmı farklı bir ticari değere sahip!

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

Bu ay tarımda enerji politikalarını masaya yatıran tarlasera, Dijital Tarım ekinin ikinci sayısıyla birlikte okurlarıyla buluştu.

Tarımda kalkınma idealinin son 30 yılı

Tarımda kalkınma idealinin son 30 yılı

1990 yılından bu yana hazırlanan altıncı kalkınma planı bu hafta uygulamaya girdi. 5’er yıllık bu planlar, ulaşabildiği ya da ulaşamadığı hedefleriyle Türkiye tarımının çehresindeki değişimi sergiliyor.