tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.1.2019

Meyvelerin kabusu hastalık için seferberlik başladı

Meyvelerin kabusu hastalık için seferberlik başladı

Bağlarda ve meyve bahçelerinde ciddi kayıplara yol açan Xylella yaprak yanıklığı ile mücadele için hazırlanan önlem programı yürürlüğe girdi.

Özellikle son birkaç yıldır meyve üreticilerinin kabusu olan Xylella yaprak yanıklığı (Xylella fastidiosa) hastalığına karşı organize mücadele için ilk adım atıldı. Bitkilerin su ve besin ihtiyacını gidermesini engelleyen hastalığın görüldüğü bölgelerde artık “sınırlandırılmış alan” oluşturulacak.

Bakteriyel bir etmen olan hastalık asma, zeytin, badem ve şeftali gibi bitkilerin yanı sıra turunçgil bahçelerinde de önemli kayıplara yol açıyor. Bitkilerin su ve besin maddesi ihtiyaçlarını gidermesine engel olan hastalık, Avrupa olduğu gibi Türkiye’de tarım arazilerinde sık sık görülmeye başladı.

Hastalıkla bulaşık bölge nasıl kontrol edilecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Xylella Yaprak Yanıklığı ile Mücadele Hakkında Yönetmelik bir dizi önlem içeriyor. Buna göre hastalığın tespit edilmesi ya da varlığından şüphelenilmesi durumunda Tarım ve Orman İl ya da İlçe Müdürlüğü bilgilendirilecek.

meyvelerin-kabusu-hastalik-icin-seferberlik-zamani1.jpg

Yapılan bildirim sonucunda Müdürlükler ilgili tarımsal bölgede “sınırlandırılmış alan” oluşturacak. Yapılan analizlerde hastalığın bulaşık olduğu tespit edildiği takdirde bitkilerin 100 metre yarıçapı içinde yer alan bölgede imha yoluna gidilecek. Sınırlandırılmış alanda yürütülecek izleme sonuçlarına göre 5 yıl boyunca yeni bir zararlı organizma tespit edilmezde sınırlama kaldırılacak.

tarlasera yazarlarından Prof. Dr. Yeşim Aysan’ın Xylella yaprak yanıklığının dünya ve Türkiye tarımındaki geçmişi, zararları ve mücadele yöntemleriyle ilgili makalesini buradan okuyabilirsiniz.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.