tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.12.2018

Örtü altı üretime hortum darbesi

ortu-alti-uretime-hortum-darbesi2.jpg

Mersin’in Tarsus ve Anamur ilçelerinde ve Bursa-Karacabey’de etkili olan sağanak yağış ve hortum afeti sera alanlarında geniş çapta hasara neden oldu.

Mersin’de iki hafta önce Tarsus’ta seraları sular altında bırakan sağanak yağış ve hortum bu kez hem Tarsus hem de Anamur’da tarım arazilerinde ciddi hasara yol açtı. İlk olarak dün akşam saatlerinde Anamur’un Batıyarma bölgesinde meydana gelen hortum muz seralarının yoğunlukta olduğu bölgede etkili olurken, geniş bir alana yayılan 3 muz serasında oluşan hasar sonrası ürünler hasat edilemez duruma geldi. Anamur’da son 1 ay içinde yaşanan hortum afeti toplam 15 milyon TL zarara yol açmıştı.

Bursa’da da sel suları üretimi vurdu

Gece saatlerinde ise Tarsus’ta şiddetli yağış seralarda ve açık arazilerde zarara neden oldu. Örtü altı sebze üretiminin yoğun olduğu bölgelerden Bahşiş mahallesinde Aralık ayının başında yaşanan adetten sonra kabak, patlıcan, biber ve marul yetiştirilen alanlar bir kez daha sel suları altında kaldı.

Örtü altı üretime hortum darbesi

Ülke genelinde etkisini sürdüren sağanak yağışlardan olumsuz etkilenen bir diğer bölge ise Bursa’nın Karacabey ilçesi. Özellikle Tophisar mahallesinde yağışın etkisiyle derelerin taşması sonucu yaklaşık 3 bin dönüm tarım arazisinin zarar gördüğü bildirilirken, bölgede hasar tespit çalışmaları devam ediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.