tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.12.2018

Örtü altı üretime hortum darbesi

ortu-alti-uretime-hortum-darbesi2.jpg

Mersin’in Tarsus ve Anamur ilçelerinde ve Bursa-Karacabey’de etkili olan sağanak yağış ve hortum afeti sera alanlarında geniş çapta hasara neden oldu.

Mersin’de iki hafta önce Tarsus’ta seraları sular altında bırakan sağanak yağış ve hortum bu kez hem Tarsus hem de Anamur’da tarım arazilerinde ciddi hasara yol açtı. İlk olarak dün akşam saatlerinde Anamur’un Batıyarma bölgesinde meydana gelen hortum muz seralarının yoğunlukta olduğu bölgede etkili olurken, geniş bir alana yayılan 3 muz serasında oluşan hasar sonrası ürünler hasat edilemez duruma geldi. Anamur’da son 1 ay içinde yaşanan hortum afeti toplam 15 milyon TL zarara yol açmıştı.

Bursa’da da sel suları üretimi vurdu

Gece saatlerinde ise Tarsus’ta şiddetli yağış seralarda ve açık arazilerde zarara neden oldu. Örtü altı sebze üretiminin yoğun olduğu bölgelerden Bahşiş mahallesinde Aralık ayının başında yaşanan adetten sonra kabak, patlıcan, biber ve marul yetiştirilen alanlar bir kez daha sel suları altında kaldı.

Örtü altı üretime hortum darbesi

Ülke genelinde etkisini sürdüren sağanak yağışlardan olumsuz etkilenen bir diğer bölge ise Bursa’nın Karacabey ilçesi. Özellikle Tophisar mahallesinde yağışın etkisiyle derelerin taşması sonucu yaklaşık 3 bin dönüm tarım arazisinin zarar gördüğü bildirilirken, bölgede hasar tespit çalışmaları devam ediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.