tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.12.2018

Tarımsal krediler yeniden vadelendirilecek

Tarımsal krediler yeniden vadelendirilecek

Ziraat Bankası üreticilere kullandırılan tarımsal kredilerin yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

Türkiye’de tarımsal üreticilerin ekonomik durumu ile ilgili geçtiğimiz günlerde yayınlanan istatistikler ilgi çekici veriler içeriyordu. Agroevolution İş Barometresi’ne göre ABD, Rusya, Japonya, Brezilya ve AB ülkeleri arasında üreticileri “tarımsal kârlılık” açısından en düşük seviyede olan ülke Türkiye çıkmıştı.

Üreticilerin kârlılık ve gelir dengesini belirleyen en önemli faktörlerden biri de tarımsal krediler. Mevcut kredi sistemi ve bu kredilerin tarımda ne şekilde kullanıldığı üreticilerin ekonomik konumunu da doğrudan etkiliyor.

Faiz yüzde 11 olara belirlendi

Ziraat Bankası tarımsal kredi kullandırılan ve geçici olarak gelir-gider dengesi olumsuz etkilenen üreticilere yönelik olarak kredilerde yeniden yapılandırılmaya gidileceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre vadesi 30 Haziran 2019’a kadar olan işletme ve yatırım kredilerini vade tarihinden itibaren 12 aya kadar vadelendirmek mümkün olacak.

Yeniden vadelendirme dönemi için yıllık yüzde 11 oranında faiz uygulanacağı belirtilen açıklamada, yeniden vadelendirilen tutar dışında kalan kredi bakiyesinin ise eski faiz oranı ve vade yapısıyla aynen devam edeceği belirtilirken, “Üreticileri piyasa koşullarının altında faiz oranları ile tarımsal faaliyetlerine devam edebilecek” deniliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.