tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.10.2018

Konkordato furyası tarıma da sıçradı

Konkordato furyası tarıma da sıçradı

Son 1 yılda iflas sürecine girerek konkordato ilan eden 14'üncü şirket 48 yıllık bir geçmişe sahip tarım makineleri üreticisi Çelmak oldu.

Dolar kurunda yaşanan artışın ardından mali krizi derinleşen şirketlerin sayısı artıyor. Tekstil, ayakkabı ve akaryakıt gibi sektörlerde iflas sürecine giren köklü firmalar arasına ilk kez tarım alanından bir isim eklendi. 50 yıla yakın bir süredir tarım makineleri üretimi yapan Çelmak firması “konkordato” başvurusu yaptığı açıklandı.

Özellikle traktör dışı tarım makineleri üretimiyle bilinen ve 30 farklı ülkeye ihracat yapan Çelmak’tan Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne “iflas anlaşması” anlamına gelen konkordato için başvuruda bulunulurken, mahkeme 3 ay süreyle geçici mühlet kararı vererek firmaya komiser heyeti atandığı bildirildi.

Firma sayısı 14’e yükseldi

1970 yılında Balıkesir’de kurulan ve bugün itibariyle 98 bayisi ve 200 personeli bulunan Çelmak Tarım Makinaları’nın kararı ile birlikte son 1 yıl içinde konkordato ilan eden firmaların sayısı 14’e ulaştı. Böylece mücevher, ayakkabı, akaryakıt, tavukçuluk, inşaat gibi sektörlerden şirketlerin bulunduğu listeye ilk kez bitkisel üretim alanına tedarik yapan bir firma eklenmiş oldu.

Konkordato nedir?

Kamuoyunun dağarcığına son dönemde giren bir kavram olan konkordato, iflas sürecine giren şirketlerin borçlarını ödeyebilmesi için yapılan bir anlaşma sistemi. İflas ertelemenin KHK kararı ile yasaklanmasının ardından devreye giren bu sistemde, söz konusu şirketin alacaklılarına olan borçlarını yeniden yapılandırması sağlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.