tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.10.2018

Konkordato furyası tarıma da sıçradı

Konkordato furyası tarıma da sıçradı

Son 1 yılda iflas sürecine girerek konkordato ilan eden 14'üncü şirket 48 yıllık bir geçmişe sahip tarım makineleri üreticisi Çelmak oldu.

Dolar kurunda yaşanan artışın ardından mali krizi derinleşen şirketlerin sayısı artıyor. Tekstil, ayakkabı ve akaryakıt gibi sektörlerde iflas sürecine giren köklü firmalar arasına ilk kez tarım alanından bir isim eklendi. 50 yıla yakın bir süredir tarım makineleri üretimi yapan Çelmak firması “konkordato” başvurusu yaptığı açıklandı.

Özellikle traktör dışı tarım makineleri üretimiyle bilinen ve 30 farklı ülkeye ihracat yapan Çelmak’tan Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne “iflas anlaşması” anlamına gelen konkordato için başvuruda bulunulurken, mahkeme 3 ay süreyle geçici mühlet kararı vererek firmaya komiser heyeti atandığı bildirildi.

Firma sayısı 14’e yükseldi

1970 yılında Balıkesir’de kurulan ve bugün itibariyle 98 bayisi ve 200 personeli bulunan Çelmak Tarım Makinaları’nın kararı ile birlikte son 1 yıl içinde konkordato ilan eden firmaların sayısı 14’e ulaştı. Böylece mücevher, ayakkabı, akaryakıt, tavukçuluk, inşaat gibi sektörlerden şirketlerin bulunduğu listeye ilk kez bitkisel üretim alanına tedarik yapan bir firma eklenmiş oldu.

Konkordato nedir?

Kamuoyunun dağarcığına son dönemde giren bir kavram olan konkordato, iflas sürecine giren şirketlerin borçlarını ödeyebilmesi için yapılan bir anlaşma sistemi. İflas ertelemenin KHK kararı ile yasaklanmasının ardından devreye giren bu sistemde, söz konusu şirketin alacaklılarına olan borçlarını yeniden yapılandırması sağlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.