tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.8.2018

Bakanlıkta yönetim kabuk değiştirdi

Bakanlıkta yönetim kabuk değiştirdi

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki 10 genel müdür görevden alınırken 22 yeni ismin ataması yapıldı. Görevden alınanlar arasında TMO, TİGEM, DSİ, ve Meteoroloji Genel Müdürü gibi isimler var.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın birleştirilmesiyle oluşturulan Tarım ve Orman Bakanlığı’nda kapsamlı bir yönetim değişikliğine gidildi. Dün itibariyle resmileşen değişikliklere göre Bakanlığa bağlı 10 farklı kuruluşun genel müdürü görevden alınırken 22 üst düzey göreve de yeni atamalar yapıldı.

19 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 4. Maddesine göre görevden alınan isimler arasında Toprak Mahsulleri Ofisi, Devlet Su İşleri, Tarım İşletmeleri, Hayvancılık ve Bitkisel Üretim Genel Müdürü gibi isimler bulunuyor. Yeni atananlar arasında ise Bakanlık dışından tanınmış isimler de bulunuyor.

TMO ve TİGEM’de sürpriz isimler

Toprak Mahsulleri Ofisi’nde (TMO) 2005 yılından bu yana Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı görevini yürüten İsmail Kemaloğlu’nun yerine 2009-2017 arasında İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü yürüten Ahmet Güldal atandı. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde (TİGEM) ise İsmail Şanlı ise görevini Metro ve CarrefourSA şirketlerindeki görevleriyle bilinen Ayşe Ayşin Işıkgece’ye bıraktı.

DSİ ve BÜGEM'de de genel müdür değişikliği

Yaklaşık 8 yıldır Meteoroloji Genel Müdürü olarak görev yapan İsmail Güneş’in yerine Volkan Mutlu Coşkun getirilirken, geçtiğimiz yıl Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü olarak atanan Murat Acu görevini Mevlüt Aydın’a devretti. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü görevi Abdullah Burak Keser’den Hasan Özlü’ye geçerken yeni Bitkisel Üretim Genel Müdürü (BÜGEM) ise Fuat Fikret Aktaş oldu.

İşte diğer yeni isimler

Başkanlık görevi bir süredir vekâleten yürütülen Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Müdürlüğü’nün yeni Genel Müdürü Özkan Kayacan olarak belirlendi. Ayrıca Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nde Muhittin Eyimaya’nın yerine Zekeriya Erdurmuş, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nde Bülent Selek’in yerine Bilal Dikmen, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nde Nurettin Taş’ın yerine Yusuf Kandazoğlu getirildi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.