tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.8.2018

Iğdır’ın domatesi pazar yolcusu

Iğdır’ın domatesi pazar yolcusu

Iğdır ovasında yetişen ve hem sulu yapısı hem de aromasıyla “süper domates” olarak ün salan tarla domatesinde hasat sürüyor.

Doğu Anadolu’nun sebze başkenti olma yolundaki Iğdır’da kendine özgü lezzetiyle bilinen domateslere bölgede yoğun talep görüyor. “Süper domates” lakabıyla anılmaya başlayan üründe yeni hedef ülke genelinde önce pazarları sonra da tüketicilerin gönlünü fethetmek.

Domatesler dalında kalmıyor

Mikroklima özelliklerine sahip Iğdır ovasında tahılların yanı sıra en yoğun olarak yetiştirilen sebze ürünlerinin başında kavun ve karpuz geliyor. Ancak son yıllarda bölge üreticileri Akdeniz ve Ege’de üretilen domateslere de dişli bir rakip çıkarmayı başardı. İl genelinde 7 bin dekarlık alanda üretilen domatesler şimdiden bölgedeki tüketicilerin gözdesi olmuş durumda.

Üretim alçak tünellerde yapılıyor

Iğdır ovasında alçak tünel yöntemiyle üretilen domateste bu yılın hasat beklentisi 16 bin ton civarında. Sulu bir yapıya ve özgün bir aromaya sahip Iğdır domatesinin sofralık olarak tüketiliyor. Yoğun talep nedeniyle ürün yetiştirmekte zorlandıklarını söyleyen üreticilerden Mustafa Pehlivan, “Domatesler dalında kalamıyor, ürettikçe anında tüketiliyor” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.