tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.6.2018

Başova’da üreticiler taş ocağı istemiyor

Başova’da üreticiler taş ocağı istemiyor

İzmir-Ödemiş bölgesinde yer alan Başova yaylasında açılmak istenen taş ve mermer ocağı bölgede tarım yapan üreticilerin tepkisine neden oluyor.

İzmir’in Ödemiş ilçesinde bulunan Çamyayla mahallesi bugünlerde hareketli. Bölgeye yalnızca 8 km uzaklıktaki Başova yaylasında geçtiğimiz yıldan beri açılması gündemde olan taş ve mermer ocağı, ana geçim kaynağı tarım olan bölge üreticilerinden tepki görüyor.

50 yıl süreyle faaliyette kalmak üzere kurulmak istenen taş ve mermer ocaklarına karşı Başova yaylasında toplanan Çamyayla, Derebebekler ve Dereuzunyerli üreticiler “Suyuma, toprağıma, ormanıma dokunma” ve “Barbunyama, taze fasulyeme, domatesime dokunma” yazılı dövizler taşıyarak bir açıklama yaptı.

Binlerce üreticinin geçim kaynağı

Dereuzunyer mahallesi muhtarı Hasan Fırtına ise, “Başova’da taş ve mermer ocaklarının açılması burada yaz ve kış aylarında üretim yapan üreticilerin sonunun gelmesi demektir” derken Derebebekler mahallesi muhtarı Fikret Toktaş ise, “Tek yaylamız olan buradan binlerce insan yararlanıyor. Toprağımıza, suyumuza, ağacımıza dokunulmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

basova-da-ureticiler-tas-ocagi-istemiyor1.jpg

Eylemde söz alan Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi Derneği Başkanı Selahattin Bağlı, Başova’da taş ve mermer ocağının açılmasıyla bu alandaki 40 bin ağacın yok olacağını, ayrıca patlatılacak dinamitlerin de yer altı sularını olumsuz etkileyerek bölgede tarımı bitireceğini dile getirdi.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.