tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.5.2018

Evinin üzerine kurduğu serada üretim yapıyor

Evinin üzerine kurduğu serada üretim yapıyor

Zonguldak-Çaycuma’da emekli bir üretici 2 katlı evinin çatısında kurduğu serada domatesten fasulyeye kadar pek çok ürün yetiştiriyor.

Kentsel tarımın en popüler örneklerinden biri olan çatıda tarım pek çok kişiye tüketeceği ürünü kendi emeğiyle yetiştirme olanağı tanıyor. Zonguldaklı üretici Hayri Arslan için ise son yıllarda örnekleri hızla artan çatıda tarım pratiği hiç de yeni bir fikir değil! Arslan, 10 yıldır iki katlı evinin üzerinde kurduğu serada yetiştirdiği sebze ve bakliyata mutfak ihtiyaçlarını karşılıyor.

Çaycuma ilçesine bağlı Çomranlı köyünde yaşayan emekli üretici Arslan, bundan 10 yıl önce evinin yakınlarından bir sera kurma niyetiyle yola çıkmış. Ancak kendisine ait arazi kamulaştırıldığı ve yakın çevrede bu girişim için uygun bir arazi bulamadığı için hayalindeki serayı evinin üzerine inşa etmeye karar vermiş.

Hem doyuyor hem ısınıyorlar

Kendi çabalarıyla oluşturduğu çatı serasında biber, domates, hıyar ve fasulye gibi ürünler yetiştirmeye başlayan Arslan, bu sayede 2 çocuklu ailesinin gıda ihtiyacını da buradan karşılamaya başlamış. “Başta bu işe sıcak bakmayanlar aldığım verimi görünce fikir değiştirdiler” diyen Arslan, aynı zamanda seranın ısı yalıtımı sağladığını ve evinin yazları serin, kışları ise sıcak olduğunu söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.