tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.5.2018

Üretim seferberliği enginarın kaderini değiştirdi

Üretim seferberliği enginarın kaderini değiştirdi

İzmir-Urla’da kooperatifler aracılığıyla enginar tarımını yeniden canlandırılırken başlatılan üretim seferberliği yurtdışından da ilgi görüyor.

Bahar havaları artık ülke genelinde hakim olurken mevsimin en ihtişamlı sebzesi enginar da pazar ve marketlerde daha sık boy göstermeye başladı. Son yıllarda ekim alanları daralmaya başlayan sebze İzmir’in Urla ilçesinde yapılan çalışmalarla dikkatleri yeniden üzerine çekiyor.

Türkiye’de 2016 yılında toplam 36 bin ton üretilen enginarda rekolte 2005 yılının seviyesine gerilemiş durumda. 11 bin tonla en büyük enginar üreticisi il olan İzmir’de de 2015 itibariyle üretim miktarı 2000 yılındaki 12,5 bin tonun gerisinde kalmıştı.

Ekim alanları 3 yılda yüzde 87 arttı

Urla Belediyesi’nin başlattığı proje ise bölgede enginar üretimini eski performansına geri döndürmeyi amaçlıyor. İlçede bulunan köy kooperatifleri yoluyla tarımsal üretimden vazgeçmek zorunda kalan üreticiler yeniden ekime özendirilirken, son 3 yılda ekim alanları yüzde 87,5 oranında genişledi. Proje bu süre zarfında enginar üreticilerinin gelirlerini ise yüzde 275 arttırmayı başardı.

uretim-seferberligi-enginarin-kaderini-degistirdi2.jpg

Enginar Festivali damga vurdu

Urla’ya özgü sakız enginarının sembollüğünde geçtiğimiz hafta üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Urla Enginarı Festivali de sebzenin popülerliğini arttırırken, yapılan çalışmalar Dünya Bilimler Akademisi’nin de (TWAS) ilgisini çekti. Nisan ayında ilçeyi ziyaret eden TWAS heyeti ilçedeki üretim seferberliğini yakından takip ettiklerini açıkladı. 

Artan gelirden herkes pay alıyor

Enginar üretimini yalnızca üreticilerin gelir düzeyini arttıracak bir faktör olarak görmediklerini söyleyen Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, “Herkesin ortaya çıkan gelirden payını almasını sağlayacak şekilde bir örgütlenmeye gittik. Festivalimiz de Türkiye sınırlarını dışında da tanınırlığa ulaşarak turizme katkı sağlıyor. Bu ilçenin assolisti artık enginar” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.