tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.7.2017

Pakette karpuz dönemi başlıyor

Pakette karpuz dönemi başlıyor

Meyve ve sebzelerin ambalajlanarak soğuk hava depolarında taşınması için hazırlıklar sürerken ambalaja girecek ilk ürün karpuz olacak.

Yaş meyve ve sebzede nakliyat sırasında yaşanan zayiata karşı yeni bir uygulama geliyor. Meyve-sebze ürünlerinin pazara sunulmadan önce paketlenmesi, saklanması ve taşınmasına yönelik yatırımların teşvik edilmesiyle çürüme ve bozulma gibi sorunların önüne geçilecek.

Yüzde 50 teşvik verilecek

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin aldığı karara göre, yılda yaklaşık 25 milyar TL zarara neden olan nakliyat kayıplarına karşı soğuk hava deposu ve paketleme tesisleri için doğrudan yatırım tutarının yüzde 50’i oranında teşviki verilmesi planlanıyor.

Alınan kararla birlikte meyve-sebze ambalajları için yatırım girişimleri de hız kazandı. Özel sektörün ele aldığı ilk ürünlerden biri hassas yapısı nedeniyle yaz aylarında çürüme gibi sorunların sıkça görüldüğü karpuz. Ürün için geliştirilen ambalajlar tüketicinin beğenisine sunulmaya hazırlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.