tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.6.2017

“Vampir” kelebeğe karşı seferberlik başladı

“Vampir” kelebeğe karşı seferberlik başladı

Doğu Karadeniz’de son yıllarda çay ve kivi bahçelerinde kayıplara yol açan Ricania simulans türü zararlıya karşı kapsamlı mücadele başlatıldı.

Başta Rize olmak üzere Doğu Karadeniz’de tarım arazilerinde görülen Ricania simulans türü böcekler çay ve kivi ürünlerinde önemli kayıplara yol açıyor. İlk olarak 2007 yılında görülen ve son yıllarda nüfusunda artış görülen kelebek türüne karşı biyoteknik mücadele planı hazırlandı.

Tuzakla mücadele

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Rize Tarım İl Müdürlüğü ve Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü uzmanlarının ortaklaşama yürüttüğü çalışma kapsamında, halk arasında “vampir kelebek” olarak bilinen zararlının yoğun olarak görüldüğü alanlara yapışkan tuzaklar hazırlandı.

Ricania simulans nedir?

Sebze ürünlerinin yanı sıra yabancı otlarla beslenerek çoğalan Ricani simulans, bitkilerde bulunan su içeriğini azaltarak zamanla kurumasına neden oluyor. Uzak Doğu kökenli zararlının Rusya ve Gürcistan’daki varlığı 30 yıldır biliniyor.

10 yıl öncesine kadar Türkiye’de kaydı bulunmayan kelebeğin Türkiye-Gürcistan arasındaki sınır ticaretinde bulaşık bitki materyalleriyle ülke sınırlarına geçiş yaptığı iddia ediliyor. Zararlının fasulye, hıyar ve biber gibi sebzelerde de zarara yol açtığı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.