tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.1.2017

Alpullu'nun kapıları üreticilerin çabalarıyla açılıyor!

Alpullu

3 yıldır faaliyetini durdurmuş olan Alpullu Şeker Fabrikası, üreticileri ve kooperatiflerin çabasıyla üretime geri dönüyor.

Türkiye'nin ilk yerli şekerini üreten Alpullu Şeker Fabrikası 4 yıl aradan sonra üretime geri dönüyor. Fabrikanın faaliyete geçilmesi için ihtiyaç duyulan 150 bin tonluk pancar ekimi için üreticilerle anlaşıldığı açıklandı.

Uzun yıllar Trakya tarımına yön veren Alpullu Şeker Fabrikası, bölgede giderek azalan ekimler sonucu 2013'te üretimini durdurmak zorunda kalmıştı. Son olarak fabrika yönetimi internet üzerinden başlattıkları kampanya ile fabrikanın yeniden canlandırılması çağrısı yapmıştı. tarlasera.com da bu çağrıya destek vermişti.

Ne olursa olsun bacası tütmeli

Trakyalı üreticilerin ve sivil toplum örgütlerinin çabasıyla yürütülen kampanya sonucu üretim kapasitesinin 60 bin tondan 150 bin tona yükseltileceği taahhüt edildi. "Bu fabrikanın ne pahasına olursa olsun bacası tütmeli. Ve tütecek de" diyen Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ramis Özgen, "Gözümüz üreticide, bu ekimi üreticimize yaptıracağız" şeklinde konuşuyor.

Hedef 90'lardaki üretim oranı

Fabrikanın üretimini 90'lı yıllarda olduğu gibi 600 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Özgen, "Fabrikamız çalışmaya başladığında bölgede yaşanan göç de duracak" diyor. "Bizim girişimlerimiz ve pancardaki kazancın artmasıyla üreticileri ikna ettik" diyen Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan ise, mevcut taahhüdün 150 bin tonu şimdiden aştığını söylüyor.

Yanlış fiyat politikaları pancara küstürmüştü

"Atatürk'ün kurduğu bu fabrikanın kapanması herkes için çok büyük bir kayıptı" diyen Arslan, 3 yıllık sürecin en önemli nedeninin fiyat politikaları olduğunu söylüyor. "Üretici yanlış fiyat politikaları nedeniyle pancara küsmüştü. Şimdi ise yeniden pancar ekmeye karar verdiler. Bu yüzden çok mutluyuz" yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.