tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Olaylar
  • TÜBİTAK özel ödülü bitki genetikçisi Kemal Kazan’ın oldu

29.12.2016

TÜBİTAK özel ödülü bitki genetikçisi Kemal Kazan’ın oldu

TÜBİTAK özel ödülü bitki genetikçisi Kemal Kazan’ın oldu!

Bitki hastalıklarıyla mücadele konusundaki araştırmalarıyla bilinen bitki genetikçisi ve moleküler biyolog Kemal Kazan, 2016 yılı TÜBİTAK Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) 2016 yılı Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri sahiplerini buldu. Temel Bilimler alanında verilen TÜBİTAK Özel Ödülü, bitki genetiği ve moleküler biyoloji alanındaki başarıları nedeniyle Prof. Dr. Kemal Kazan’a verildi.

Moleküler biyoloji alanındaki çalışmaları örnek oldu

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamada Kazan’ın “Bitki genetiği ve moleküler biyolojisi alanında bitki bağışıklığının moleküler düzeyde tanımlanması ve bitki hastalıklarına çözümler bulunması konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Özel Ödül’ü layık görüldüğü belirtildi.

Prof. Dr. Kemal Kazan kimdir?

1983 yılında Ankara Üniversitesi’nden mezun olan Kazan, doktorasını ise ABD’deki Washington Devlet Üniversitesi’nde yaptı. Kazan, 1994 yılından bu yana ise çalışmalarını Avustralya’da bulunan Eyalet Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Kurumu’nda (CSIRO) sürdürüyor.

Queensland Tarım ve Gıda İnovasyon Birliği’nde (QAAFI) Onursal Profesörlük unvanına da sahip olan Kazan’ın araştırma alanı kapsamında; bitki savunma hormonlarının mikroplara dayanıklılık sağlamadaki rollerinin moleküler düzeyde belirlenmesi ve Fusarium hastalıkları yer alıyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Muğla'da 30 yıldır ürün alınamayan aşılı menengiç ağaçları bu yıl beklenmedik şekilde meyve veriyor. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarım ve Orman Bakanlığı zirai mücadelede kullanılan 16 farklı kimyasal bileşenin 2022 yılına kadar yasaklanmasına karar verdi.

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.