tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.9.2016

Tarımın meraklı bekleyişinde sona doğru

Tarımın meraklı bekleyişinde sona doğru

Küresel tarım sektörünün kulislerinde Bayer’in Monsanto’ya yaptığı satın alma teklifinde pazarlıkların sona yaklaştığı konuşuluyor. Olası anlaşmanın etkileri de sözü geçen rakamlar kadar büyük olacak.

Bitki koruma devi Bayer tohum sektöründe en büyük pazar payına sahip olan Monsanto’yu satın alma yönündeki ısrarını sürdürüyor. İlk olarak geçtiğimiz Mayıs ayında 62 milyar dolarlık teklif ile Monsanto’nun kapısını çalan Bayer’in gizli olarak yürütülen görüşmelerde teklifini 65 milyar dolar olarak güncellediği iddia edildi.

Hisse başına 135 milyon dolar

Bayer ile Monsanto arasında imzalanan gizlilik anlaşmasında son haftalara girilirken, küresel tarım sektöründe pazarlıklara dair kulis söylentileri de ortaya atılmaya başladı. Buna göre, Monsanto’nun reddettiği hisse başına 125 milyon dolarlık ilk teklif 135 milyon dolara çıktığı takdirde dev anlaşmanın sağlanması an meselesi.

İsmini açıklamayan bazı kaynaklar Mayıs ayından bu yana yapılan görüşmelerde ilerleme kat edildiği ve iki firmanın en yetkili isimlerinin doğrudan görüşmelere başladığını öne sürdü. Firmalar cephesinde ise “görüşmelerin yapıcı şekilde sürdürüldüğü” açıklamaları dışında başka bir ayrıntı dillendirilmiş değil.

Olası bir anlaşma ne anlama geliyor?

Monsanto tohum endüstrisindeki yüzde 26’lık payıyla şu anda en büyük oyuncu konumunda. Dünya genelinde üretilen genetiği değiştirilmiş soya ve mısırın tamamına yakını, pamuk ve kanolanın ise yarısından fazlası yine Monsanto etiketli. Bayer ise yüzde 18’lik payıyla Syngenta ile birlikte bitki koruma endüstrisini domine ediyor.

İki firma arasında olası bir anlaşma, 30 milyar dolara yakın yıllık satış gücü ile tarım sektöründe dev bir yapıyı ortaya çıkarmış olacak. Bayer Monsanto’yu satın alması dünya tohum pazarının 3’te 1’i, pestisit pazarının ise 4’te 1’ine hakim bir firmanın tarım sahnesine çıkması demek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.