tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.8.2016

Tarımın iPhone’u için hazırlıklar başladı

Tarımın iPhone’u için hazırlıklar başladı

The Climate Corporation firmasının “tarımın iPhone’u” olarak anılan dijital platformu, tarımla ilgili tüm mobil uygulamaları ve verileri bir araya getirerek ücretsiz olarak üreticilere sunacak.

Üreticilere ve tarımın profesyonellerine yönelik mobil uygulamaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Hava durumu, iklim ve toprak koşullarına dair sürekli güncellenen verileri bir araya getiren aplikasyonlar bunun en popüler örnekleri.

Tarımın bilgi havuzu oluşturuluyor

2013 yılında Monsanto bünyesine geçen The Climate Corporation firması ise dijital alanda toplanan tüm bu verileri tek merkezden ve ücretsiz olarak ulaşabilir kılmayı planlıyor. Mevcut tarımsal aplikasyon üreticileri ürünlerini kullanıcılara bu teknoloji üzerinden ulaştırırken, tüm dünyadan toplanan veriler de bir noktada toplanmış olacak.

Üreticiler de katkı sunacak

FieldView adını taşıyacak platformdan ulaşılabilecek veriler tarımsal üretim haritalarından hava koşullarının takip edildiği uydu verilerine kadar geniş bir alanı kapsıyor. Ayrıca her bir kullanıcının kendi üretim planı ve bilgilerini paylaşması ile geniş bir veri ağı oluşturulması planlanıyor.

tarimin-iphone-u-icin-hazirliklar-basladi2.jpg

Google Maps benzeri toprak haritası

Bu hafta içinde toprak sensörü üreticisi Veris Technologies firması ile ortaklık anlaşması imzalayan Monsanto, planın ilk ayağı olarak bir toprak haritası oluşturulacağını duyurdu. Google Maps’in tarım versiyonu olarak adlandırılan bu harita farklı bölgelerdeki toprak özelliklerini ve içeriklerini bir araya getirecek.

Yeni ortaklıklar ortaya çıkartabilir

FieldView aynı zamanda bölgelere ve ürünlere göre üreticilerin tohum, bitki koruma ve bitki besleme tercih ve uygulamalarına dair bilgileri ortaya koyacak. Firmalar ile üreticilerin daha doğrudan ilişki kurmasını sağlayacak sistemin internet üzerinden tohum ve bitki koruma/besleme ürünleri satışını da yaygınlaştıracağını söyleyen agronomist Matt Bell, “Bu sistem Monsanto ve Dow-DuPont gibi büyük firmaların yeni ortaklıklar geliştirmesine vesile olabilir” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.