tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.7.2016

Kocaeli'nde tarıma can suyu geliyor

Kocaeli

Türkiye’nin ikinci büyük sanayi şehri Kocaeli, tarım arazilerinin yoğunluğu bakımından ise son sıralarda. Kandıra’da inşa edilen sulama kanalı ise tarımsal üretime ivme kazandırmayı amaçlıyor.

Kocaeli’nin tarım arazilerinin en yoğun olduğu bölgesi olan Karadeniz kıyısındaki Kandıra ilçesinde üretimi arttırmak için önemli bir adım atıldı. Şehre ismini veren Koca deresine kurulan kanallar ile Kandıra’daki tarım yapılan pek çok bölgenin sulama suyu ile buluşturulması planlanıyor.

Ağustos ayında tamamlanması beklenen Tarımsal Sulama Kanalları Projesi, üreticilerin birim alanda daha çok verim almasının yanı sıra, daha fazla sayıda insanı da tarımsal üretime teşvik etmeyi amaçlıyor.

2 bin dönüm arazi suyla buluşacak

Proje tamamlandığında Çalyer, Deliver, Ağaçağıl ve Kubuzcu mahalleleri başta olmak üzere toplam 2 bin dönüm tarım arazi suyla buluşmuş olacak. Ayrıca proje kapsamında üreticilere ve ilgililere seracılık, sebze ve meyve yetiştiriciliği konularında eğitim verilecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada Koca deresi üzerinde 2 bin metrelik sulama kanalı ile birlikte bin metre trapez kanal, 250 metre koruge boru ve bin 700 metre U kanalın hizmete gireceği belirtiliyor.

Sanayi geliştikçe tarım alanları daraldı

Türkiye’nin en büyük ikinci sanayi şehri kabul edilen Kocaeli, aynı gerekçelerle tarımsal faaliyet açısından ülkenin en zorlu şehirlerinden biri. İklim ve arazi özellikleriyle aslında geçmiş yıllarda Marmara bölgesinin önemli tahıl üreticisi illerinden olan Kocaeli, 4,5 kilometrekarelik yüz ölçümüne karşın bugün itibariyle yalnızca 70 bin hektar civarında tarım arazisine sahip.

İstanbul pazarına yakınlık avantaj

İstanbul’dan sonra Marmara’da tarımsal arazi yoğunluğu en düşük şehir olan Kocaeli’de en çok üretilen ürünlerin başında buğday, mısır, ayçiçeği ve şekerpancarı geliyor. Domates, lahana ve ıspanak gibi sebzelerin de yetiştirildiği ilde sebze üretiminin arttırılması ile üreticilerin İstanbul pazarına yakınlığın avantajından yararlanması da mümkün olacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.