tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.7.2016

Traktörde Avrupa yavaşlıyor, Asya hızlanıyor

Traktörde Avrupa yavaşlıyor, Asya hızlanıyor

Dünya tarımsal makine pazarına dair yayınlanan raporda, Avrupa’da diğer kıtalara oranla daha düşük bir büyüme beklenmesi dikkat çekti.

Hızla gelişmeye devam eden makine ve iletişim teknolojileri tarımdaki makineleşmenin düzeyini de arttırıyor. 2020 yılına kadar olan süreçte dünya genelinde tarım makineleri pazarında ortalama yüzde 7’lik bir büyüme bekleniyor.

Kanada merkezli pazar analiz şirketi Technavio, dünya tarımsal makine pazarının önümüzdeki 4 yıllık gelişimine dair öngörülerini paylaştı. Yayınlanan raporda farklı coğrafyalara göre büyüme tahminleri karşılaştırıldı. 2016-2020 yılları arasında Avrupa’nın yüzde 5 tahmini büyüme oranı ile diğer kıtaların gerisinde kalması raporun en ilgi çekici yanı.

ABD ve Kanada hassas tarıma geçiyor

Dünya genelinde tarım makineleri pazarı en gelişmiş ülkeler olarak ABD ve Kanada başı çekiyor. Raporda, 2020 yılında 46 milyar dolara ulaşması beklenen Kuzey Amerika makine pazarının “tam olgunluk” düzeyine ulaştığı ve bu ülkelerde büyümenin yavaşlayacağı ifade ediliyor. Yüzde 8 oranındaki büyüme beklentisine karşın, ABD ve Kanada gibi ülkelerde yüksek kapasiteli yeni nesil traktörlerin ve hassas tarım teknolojilerinin daha da yaygınlaşacağı ifade ediliyor.

traktorde-avrupa-yavasliyor-asya-hizlaniyor2.jpg

Asya ülkelerinde makineye talep hızla artıyor

Makine pazarında en hızlı büyümeyi gösterecek olan ise Asya-Pasifik (APAC) ülkeleri. Hindistan ve Çin gibi gelişmekte olan ülkelerin başı çektiği APAC’ta pazarda 74 milyar dolarlık büyüme bekleniyor. Buradaki en önemli faktör ise üretici gelirlerinin ve tarım makinelerine olan talebin hızla artması.

Avrupalı traktör üreticilerine uyarı

Avrupa Birliği’nde Ortak Tarım Politikası’nın (CAP) tarımda makineleşmeye verdiği desteğe karşın Avrupa’da büyüme düşük seyredecek. 4 yıl içinde 52 milyar dolara ulaşması beklenen Avrupa pazarında traktör üreticileri düşük emtia fiyatlarına karşı uyarılıyor.

Brezilya ve Suudi Arabistan yükselişte

Orta Doğu, Afrika ve Güney Amerika ülkelerini kapsayan ROW ülkelerinde ise toplamda yüzde 8’lik bir büyüme bekleniyor. Bu listede ise Brezilya en hızlı gelişmeyi gösterecek ülke. Ayrıca Suudi Arabistan ve Güney Afrika’da tarımda makineleşme sürecinde vites arttıracak ülkeler olarak öne çıkıyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.