tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.3.2012 16:59:02

Pasifik’te soya tsunamisi bekleniyor

ABD’de bulunan Archer Finans Merkezi’ne (AFS) göre, Güney Amerika kıtasının soya üretiminin giderek artan denizaşırı talepleri karşılayamayacak hale gelmesi dünya çapında fiyatların yükselmesine neden oluyor.

Soya fiyatlarının piyasada geçtiğimiz haftayı da 0,35 dolarlık bir yükselişle kapatmasının ardından AFS yetkilisi Scott Harms, soyanın 7 haftalık zaman diliminde 33 seansın 25’ini fiyat artışıyla kapattığı açıklamasında bulundu.

Tarımsal araştırma ve bilgi analizi firması Gulke Grup’un Başkanı Jerry Gulke ise, Güney Amerika’nın stoklarındaki soya miktarının her hafta giderek azaldığını belirtirken, önümüzdeki Eylül ayı itibariyle kıtanın ihraç ürünlerinin tükenebileceği uyarısında bulunuyor: “Soya arzının azalması piyasadaki ürünün önemli bir kısmının Çin gibi ülkeler tarafından silinip süpürülmesine neden oluyor. Özellikle Çin, fiyatların daha da yükselmesi riskine karşı, diğer bir ihracatçı ülke olan ABD’den fazladan soya fasulyesi ithal etmeye başladı bile."

Üreticilerin yaklaşan arz krizi ve yüksek nüfuslu ülkelerin piyasa aktivitelerindeki aşırılık, soya fiyatlarının kabaran dalgalarını daha da yükselteceğe benziyor. Amerika kıtasında üretilip Pasifik Okyanusu’nu aşan soyanın Uzak Asya kıyılarına tsunami dalgalarıyla vuracağı yönündeki kehanetler ise sonbahara doğru netlik kazanacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.