tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.4.2016

Seralar süpermarketlere taşındı!

Seralar süpermarketlere taşındı!

Almanya’da bir tarımsal üretim firması ürünlerini süpermarket reyonlarında yetiştiriyor. Tüketiciler mini birer serayı andıran reyonlardan ürünlerin en taze haline ulaşabiliyor.

Alman hassas tarım firması Infarm, Avrupa’nın ilk süpermarket serasını kullanıma sundu. Berlin’in en yoğun süpermarketlerinden birinde açılan reyonlarda taze yeşillikleri hasat edilir edilmez satın alabiliyor. “Kräuter Garten” (Bitki Bahçesi) adı verilen sistemde domates ve biberler de yoğun ilgi görüyor.

LED ışıklarıyla destekleniyor

Reyonların arasına kurulan ve mini bir serayı andıran Bitki Bahçesi’nde ürünler hidroponik yöntemle yetiştiriliyor. Seranın içinde için ideal ısı ve nem koşulları mevcut. Bitki besleme, oksijen ve LED ışıklarının yardımıyla da sebzelerin gelişimi destekleniyor. Sistemde ayrıca mikro-sensörlerle ürünlerin yetişme durumları takip ediliyor. Tüketiciye ise ihtiyacı olan ürünü seçmek kalıyor.

Dışarıda kar, içeride taze sebze!

Sistemin restoran ve otellerde de fayda sağlayacağını belirten Infarm’ın kurucusu ve CEO’su Erez Galonska, Bitki Bahçesi projesinin ilk denemesini geçtiğimiz Şubat ayında yaptıklarını aktarıyor: “Uzun çalışmalar sonunda kendi geliştirdiğimiz hidroponik sistemde ilk taze ürünlerimizi elde ettik. Soğuk bir Berlin gününde dışarıda kar yağarken mini seramızda gerçekten taze yeşilliklerin tadına bakmak harikaydı.”

En az israfla üretip ve tüketmek

Galonska hemen ardından bu deneyimi herkesle paylaşabileceğini düşünmüş ve projeyi süpermarketlere taşıyan süreç böylece başlamış. Galonska, “Şehir merkezlerinde yaşayan insanların taze sebzeye uygun fiyata ulaşabildiği, bunun da çevrenin korunarak ve minimum israfla gerçekleştiği bir geleceği hayal ediyorum” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.