tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.3.2016

Bu traktör 10 bin beygir gücünde!

Bu traktör 10 bin beygir gücünde!

Dünyanın “en güçlü” motor sporu olarak adlandırılan traktörle çekme yarışları yoğun ilgi görüyor. 10 bin beygir gücüne ulaşabilen modifiye edilmiş traktörler yalnızca güçleri değil tasarımlarıyla da cezbedici.

Türkiye’de traktörlerin amaç dışı kullanımı makine ömrünü büyük oranda kısaltıyor. Amaç dışı kullanım kapsamında en önemli faktör traktörün otoyolda uzun yol kat etmesi. Yani bir anlamda gerektiğinde ulaşım aracı olarak kullanılması.

Ancak ABD, Avustralya ve bazı Avrupa ülkelerinde çok popüler olan bir spor var ki, traktörde amaç dışı kullanımın adeta tarihini yazıyor! Traktörle çekme olarak bilinen bu motor sporu toplumun farklı kesimlerinden büyük ilgi görüyor.

Ekstra güçle donatılmış traktörler

Traktörle çekme sporunun temel prensibi tonlarca ağırlıktaki bir kızağı traktörler yardımıyla mümkün oldukça uzak bir noktaya çekebilmek. Bu iş için birden fazla motoru bulunan ve modifiye edilerek ekstra güç kazandırılmış traktörler kullanılıyor. Traktörle çekme, “dünyanın en güçlü motor sporu” olarak adlandırılıyor.

En uzağa taşıyan kazanıyor

Bu sporda ilk amaç traktöre bağlanan kızağı 100 metrelik pist boyunca sorunsuz bir şekilde çekebilmek. “Tam çekiş” olarak adlandırılan 100 metrelik ilk etabı tamamlayan traktörün yüküne bu kez ekstra ağırlık ekleniyor. En uzak mesafeye ulaşabilen sürücü yarışın galibi oluyor.

10 bin beygir gücüne ulaşabiliyor

Traktör çekme yarışlarında traktörlerin farklı sıkletleri bulunuyor. En güçlü traktörlerin bazıları 10 bin beygir gücüne kadar ulaşabiliyor. Modifiye edilmiş bu traktörlerin tek cezbedici yanı güçleri değil. Her biri tasarım olarak da tarım makinelerine ilgi duyan herkesin ilgisini çekecek nitelikte.

Her kesimden ilgi var

Tarım üreticilerinden motor sporu tutkunlarına kadar pek çok insanın ilgisini çeken traktörle çekme özellikle ABD’de oldukça yaygın. Avrupa’da ise Almanya, İtalya, Danimarka ve Hollanda gibi ülkelerde yoğun ilgi gören sporun Brezilya, Avustralya ve Yeni Zelanda’da da federasyonu bulunuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.