tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.3.2016

Üretici arazisinden canlı yayın yapabilecek

Üretici arazisinden canlı yayın yapabilecek

ScoutPro isimli mobil uygulama, üreticiye arazisindeki koşulları anbean ayrıntısıyla not etme şansı veriyor. Sanal ortama aktarılan arazi profili başkalarıyla paylaşılıp destek alınabiliyor.

Bir üretim sezonu boyunca ektiği ya da diktiğini ürünün takibini yapmak üreticiliğin en zor görevlerinden biri. Ama arazide durum takibi artık mobil uygulamalarla çok daha kolay. ScoutPro isimli uygulama, üreticiye arazinin neresinde hangi sorunun yaşandığını kaydetme ve zirai danışmanı veya paydaşlarıyla anında ayrıntılı şekilde paylaşma olanağı veriyor.

Her üretici kendi arazisinde kullanabiliyor

ABD’nin Iowa Üniversitesi’nden üç öğretim görevlisinin bir araya gelerek kurduğu ScoutPro Inc. firmasının ilk ürünü, firmayla aynı adı taşıyan ScoutPro isimli mobil aplikasyonu oldu. İlk olarak bayiler, bitki bilimciler, üretici dernekleri ve tohum firmalarına yönelik bir uygulama geliştirmeye koyulan ekip, sonrasında her üreticinin kendi arazisinde kullanabileceği ScoutPro’yu geliştirdi. Uygulamanın mısır, buğday ve soya için farklı versiyonları bulunuyor.

Araziden canlı yayın

ScoutPro, üreticiye üretim alanındaki tüm süreçlerin izini sürme ve kayıt altına alma fırsatı veriyor. Oluşturulan GPS haritası üzerinden arazideki zararlı durumları kaydediliyor ve fotoğraflarla destekleniyor. Böylece mobil telefon ya da tablet üzerinde arazinin ayrıntılı profili çıkarılmış oluyor. Bu profil sürekli olarak güncellemek ve başkalarıyla paylaşmak da mümkün. Yani bir anlamda araziden canlı yayın yapılabiliyor.

Tavsiye ve destek sürecini hızlandıracak

ScoutPro’yu yalnızca kendi veri bankası olarak kullanmak isteyen üreticiler için uygulama ücretsiz. Üreticinin arazisinin son durumunu zirai danışmanı, paydaşı ya da çalışanlarıyla paylaşması mümkün. Bu seçenek, üreticiye tavsiye ve yardım ihtiyacını anında karşılama fırsatı sunuyor. Ancak uygulamayı paylaşıma açık olarak kullanmak isteyenlerin yılda 240 doları gözden çıkarması gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.