tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

07.01.2016

Trakya’da lavantalar açacak

Trakya’da lavantalar açacak

Isparta ile özdeşleşen lavanta artık Trakya’da da geniş çapta üretilecek. Edirne’de 6 farklı lavanta çeşidine ait toplam 6 bin lavanta fidesinin dikimini gerçekleşti.

Edirne’de Bulgaristan Tıbbi Bitkiler Araştırma Enstitüsü’nden temin edilen 6 bin lavanta fidesinin dikimi yapıldı. İlk etapta 200 dekarda gerçekleştirilecek olan üretimle başarıya ulaşılması planlanıyor. Altı farklı çeşitte olan lavantalar Trakya bölgesinde çiçek sektörünü canlandıracak.

Fransa ilk sırada

Türkiye’de lavanta üretiminin yaygın olmadığını, lavanta üretimi için Trakya’da potansiyel olduğunu ifade eden Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek, hedeflerinin ilk aşamada dünya lavanta üretiminde 2. sırada yer alan Bulgaristan’ı geçmek olduğunu belirtiyor. Dünya lavanta üretiminde ilk sırayı ise 40 bin dekarın üzerindeki üretimiyle Fransa alıyor.

Yamaç alanlar için ideal

Trakya Bölgesi’nde lavanta yetiştirilmesi için Lalapaşa ve Süloğlu gibi tarımsal anlamda marjinal alanlar yer alıyor. Özellikle yamaç alanlar için çok uygun bir bitki olan lavantanın ekonomik ömrü ise yaklaşık 10 yıl civarında. Daha sonraki evrelerde budama işlemi ile üründen 10 yıl daha verim alınabiliyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.