tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.6.2015 13:33:35

Anız yangınları sona erecek mi?

Adana ve çevre illerde anız yangınlarını önlemek ve verimi arttırmak amacıyla anıza doğrudan ekim gerçekleştirebilen bir makine geliştirildi. Geçtiğimiz günlerde  Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan’ın anız yangınları hakkındaki uyarısı gündemdeydi. Şimdi gelen haber ise anız yangınlarını önleyebilecek türden bir gelişme. Bilindiği gibi, anız yakmak toprağa büyük zararlar veriyor. Bu yüzden de önlemler alınması ve bu olumsuz hareketin önüne geçilmesi gerekiyordu. Adana Valiliği’nin yaptığı son açıklama ise alınan önlemlerin mekanizasyona taşındığı ve yeni bir makinenin geliştirildiği yönünde. Yapılan basın toplantısında verilen bilgiye göre; Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında makine ve ekipman desteği ile doğrudan anıza ekim makineleri ve sap parçalama makineleri için yüzde 50 hibe desteği verildi. Geliştirilen yeni makine ile doğrudan ekim ve komple ekim arasındaki tane kayıpları önlenebiliyor, bu sayede verim artışı da sağlanıyor. Toprak işlemeden, sürmeden yapılan tarım ile toprak işleme maliyeti düşüyor ve bu da hem toprak zenginliğini arttırıyor, hem de erozyonu önlüyor. Geliştirilen bu yeni makineyi yöre halkı nasıl karşılayacak, verim artışı ne yönde olacak, bunu ilerleyen günler gösterecek.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.