tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.3.2012 15:24:00

Gıda güvenliği mi, siyasi güvenlik mi ?

İran-ABD ilişkilerinde siyasi gerilimlerinin doruğa ulaşmasına karşın İran’ın geçtiğimiz günlerde ABD’den 120 bin ton buğday alımı gerçekleştirmesi uluslararası düzeyde yankı buldu. Sürdürdüğü nükleer program nedeniyle ABD ve Avrupa’nın çeşitli ekonomik yaptırımlarına maruz kalan İran’ın son dönemde temel gıda maddelerini temin etmekte zorlandığı bildiriliyor.

ABD Tarım Bakanlığı’na göre bu buğday alışverişi, İran’ın tarımsal üretiminin kuraklık yüzünden yarı yarıya düştüğü 2008 yılından beri gerçekleştirdiği en büyük ithalat hamlesi olarak kayıtlara geçti. ABD’de son süreçte düşüş eğilimi gösteren tahıl sözleşmeleri ve satışlarının da bu beklenmedik ihracat haberiyle rahat bir soluk alabileceği söyleniyor. 2009 yılından bu yana ilk kez ABD buğdayına talip olan İran’ın, büyüyen ekonomik sıkıntılar karşısında takas yöntemiyle çeşitli ülkelerden altın ve petrol karşılığında gıda temin etmeye başladığı belirtiliyor.

Uluslararası restleşmelerin arttığı ve savaş yönündeki endişelerin dönüp dolaştığı şu günlerde yaşanan bu gelişme, gıdanın dünya politikalarında da en temel belirleyenlerden biri olduğunu ispatlıyor. Gıda güvenliğinin bir sorun olduğu yerde altının da, nükleer silahların da kendilerine atfedilen önemi yitirdikleri görülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.