tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.5.2015 14:19:05

Işıklarla zararlı mücadelesi

Işık teknolojisi kimyasal pestisitlere alternatif olmaya hazırlanıyor. Florida’daki Işık Bilimi Grubu, LED ve lazer ışıklarının böcekleri yok etmek için kullanılabileceğini keşfetti. Araştırmacıların keşfine göre; ışıklarla böcek mücadelesinin ise birkaç yolu var. İlki, lazerle böcekleri havada vurmak. Fotonik çit denilen bu yöntemde, kızıl ötesi ışıklardan oluşan bir çit oluşturuluyor. Çiti geçmeye çalışan böcekler zararsız lazer ışınlarıyla vuruluyor. Lazer, böceğin türünü tanımladıktan sonra zararsızsa geçmesine izin veriyor, zararlı ise de öldürüyor. Işık kalkanı oluşturuluyor İkinci bir yöntem ise mavi ışık. Kolombiya Üniversitesi’ndeki fizikçiler, bir ışık kalkanı üzerinde çalışıyor. Araştırmalara göre, kısa dalga boyuna sahip, görülebilir mavi ışıkların böcek yumurtalarını, larvaları ve pupaları öldürebiliyor. Bu ışıkların bitkileri böceklerden korumalarının yanı sıra, bitki gelişimine olumlu etkilerinin olması da muhtemel. Laboratuvar araştırmaların sonuçları önümüzdeki sene açıklanacak.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.