tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.5.2015 14:19:05

Işıklarla zararlı mücadelesi

Işık teknolojisi kimyasal pestisitlere alternatif olmaya hazırlanıyor. Florida’daki Işık Bilimi Grubu, LED ve lazer ışıklarının böcekleri yok etmek için kullanılabileceğini keşfetti. Araştırmacıların keşfine göre; ışıklarla böcek mücadelesinin ise birkaç yolu var. İlki, lazerle böcekleri havada vurmak. Fotonik çit denilen bu yöntemde, kızıl ötesi ışıklardan oluşan bir çit oluşturuluyor. Çiti geçmeye çalışan böcekler zararsız lazer ışınlarıyla vuruluyor. Lazer, böceğin türünü tanımladıktan sonra zararsızsa geçmesine izin veriyor, zararlı ise de öldürüyor. Işık kalkanı oluşturuluyor İkinci bir yöntem ise mavi ışık. Kolombiya Üniversitesi’ndeki fizikçiler, bir ışık kalkanı üzerinde çalışıyor. Araştırmalara göre, kısa dalga boyuna sahip, görülebilir mavi ışıkların böcek yumurtalarını, larvaları ve pupaları öldürebiliyor. Bu ışıkların bitkileri böceklerden korumalarının yanı sıra, bitki gelişimine olumlu etkilerinin olması da muhtemel. Laboratuvar araştırmaların sonuçları önümüzdeki sene açıklanacak.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.