tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.4.2015 13:33:56

Bebe cevizinin gizemi

Anavatanı Endonezya’da bulunan Banda Adaları olan Hint cevizi ya da ‘küçük hindistan cevizi’ özellikle gurmelerin çok sevdiği bir baharat olarak biliniyor. Portakal ağacının dalına benzeyen bu ağacın meyvesini dalında  görenler, ilk başta dışındaki sarı meyve kısmına aldanıyor, meyvenin içini açınca karşılarına çıkan kırmızı ipliksi yapıyı soyup da hint cevizi çekirdeğinin mistik kokusuyla başbaşa kalıyor. Fındık ve ceviz rası bir boyuttaki bu sert çekirdek, Türkiye’de aktarlarda ‘bebe cevizi’ ya da en bilinen adıyla ‘muskat’ olarak satılıyor. Her şekle giriyor İsmi sebebiye hindistan ceviziyle sıklıkla karıştırılsa da, Myristica fragrans nev-i şahsına münhasır bir baharat olarak yüzyıllardır mutfaklarda kullanılıyor. Hint cevizi meyvesi ve çekirdeği neredeyse aynı tatta ama tüm dünya bu çekirdeğinden rendelenerek çıkarılan baharatı ‘her yemeğe uyacak tropik bir aroma’ olarak tanıyor. Muskat çekirdeğini kurutup, en ince rendeyle rendeleyerek elde edilen bu baharat, safrana benzeyen bir tada sahip. Özellikle Hint mutfağında çok kullanıldığı gibi, Avrupalılar tarafından da seviliyor ve hem tatlılara, hem çorba ve sebze yemeklerine konuluyor. Japonlar onu köri sosu yaparken kullanıyor, Karayipler’de ise içeceklere konuluyor. Beşamel sosa da yakışan muskat, çörek, kek ve kurabiyelerde de kullanılıyor. Yüksek dozda ölüm tehlikesi! Antiseptik ve iştah açıcı özellikleri olan muskat aynı zamanda mideye iyi geliyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Ancak yüksek dozda alınması oldukça sakıncalı; yüksek dozda alındığında ‘halüsinatif’ etkileri olduğu gibi, zehirlenmelere de yol açabiliyor. Bu sebeple yemeklerde ya da içeceklerde kullanırken oldukça az dozlarda denenmesi tavsiye ediliyor. Türkiye’de yalnızca aktarlarda Ender olarak bulunabilen bu meyvenin fiyatı oldukça yüksek ve yalnızca tropik yerlerde yetişiyor. Bugüne kadar muskatı Türkiye’de yetiştirmeyi deneyenlerin pek başarılı olamadığı gelen duyumlar arasında. Uzmanlar Mersin ve Adana gibi sıcak bölgelerde deneme yapılmasını tavsiye ediyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.