tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.4.2015 08:03:17

Hong Kong'da tarım parkı açılacak

Hong Kong’da açılacak olan yaklaşık 80 hektarlık tarım parkı için üreticilere çağrı yapıldı. Projenin hedefi yerli üretimi arttırmak. Yerli üretimi arttırmak için açılması planlanan tarım parkı için, üreticilerle en az 5 yıllık kira sözleşmesi yapılacak, elektrik, su ve altyapı hizmetleri de dâhil olmak üzere her türlü destek verilecek. 80 hektarlık alan 80 kişiye kiralanarak, makul bir üretim şekli oluşturulacak. Başvuru yapacak adaylarda aranan en önemli özellik ise “üreticilik konusunda ciddi olmak.” Son 20 yılda Hong Kong’da tarım büyük bir düşüşe geçti. Ekilmiş toprakların alanı 2 bin 70 hektardan 729 hektara kadar indi. Bunun üzerine harekete geçen hükümetin teklifi ise bu proje oldu. Projede ayrıca verimliliği arttırmak üzere yapılan araştırmalar için de bir fon oluşturulması önerildi. Bu araştırma fonu ve kurulacak tarım parkıyla tarımın Hong Kong ekonomisindeki payının artması ve gıda güvencesi sağlanması da hedefleniyor. Dünyadan tarım gündemi tarlasera Nisan'da! tarlasera Nisan sayısını bayinizden isteyin!

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.