tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.3.2015 15:16:08

Ahududu ve böğürtlen melezi Loganberry

İlk bakışta bir ahududu ya da böğürtlen sanılan Loganberry, aslında bu iki meyvenin ‘karışımı’. Loganberry’nin isim babası ise ABD’li avukat ve bitki yetiştiricisi James Harvey Logan. 1883 yılında bahçesinde meyve çeşitleri ekerken kaza eseri ahududu ve böğürtlen tohumlarını dip dibe eken James Harvey Logan, elde ettiği Loganberry ile bugünün organik tarımının da başlangıç hareketlerinden birini yapmış oldu. O tarihlerde değeri anlaşılmamış olsa da, sonraki kuşaklar tarafından organik tarım literatürüne giren bu keşif, akla ‘kardeş bitkiler’i de getiriyor. tarlasera Mart sayısında kapak konusu olarak ele alınan permakültür tekniklerinden biri de bitkileri yanyana ekmek. Tabii doğada yabani olarak bulunan böğürtlen ve ahududu’nun karışımı olan Loganberry gibi tüm kardeş bitkilerden yeni türler gelişebilir mi, bu bilinmez. Ancak Loganberry bugün özellikle ABD ve İngiltere’de tadı, kokusu ve büyüklüğüyle dikkat çekiyor. Ahududundan daha büyük ve yumuşak, böğürtlenden ise biraz daha ekşimsi olan bu meyve aynı ‘kardeşleri’ gibi yüksek oranda C vitamini içeriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.