tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.3.2015 11:12:19

"Çin işi" liçi meyvesi

Çin'de yetişen liçi meyvesi son zamanlarda global pazarlarda da dikkat çeken bir meyve.  Anavatanı Çin'in güneyi olan liçi ya da Latince ismiyle Litchi chinensis, yarı saydam-beyaz, üzüme benzer bir kıvamı olan, tatlı bir meyve. Liçinin kabuğu pembemsi kırmızı renkte ve sert ancak oldukça ince ve çabucak soyulabiliyor. Liçinin çekirdekleri ise sert ve biraz büyükçe, ayrıca zehirli de olabildiğinden meyvenin dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Liçi ağacı dört mevsim boyunca yeşil kalan bir ağaç. Boyu en fazla 15-20 santimetreye kadar ulaşan bu ağaç özellikle Kaliforniya'nın ormanlık sahil şeridinde de bolca yetiştiriliyor. Ancak son yıllarda tropik meyvelerin çoğunun dünyada yayılmasından liçi de nasibini almış durumda. Liçi Türkiye'de de yetiştirilebiliyor. Özellikle de ılık ve nemli yaz ayları bu ağaçtan hasat almak için çok uygun. Liçi ağacı organik bakımdan zengin ve kuru toprak yapısına ihtiyaç duyuyor. Ayrıca, toprağın ya da sulamada kullanılan suyun içindeki tuz miktarına karşı da hassas bir ağaç. C vitamini açısından bol olan liçi meyvesi de ağacın çiçek açmasından yaklaşık 100 gün sonra olgunlaşıyor. Temmuz ve Ekim ayları arası bu meyvenin olgunlaşması için ideal aylar.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.