tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.3.2015 14:49:47

Ege Bölgesi'nden yepyeni ürünler

Türkiye’de organik pazarı genişliyor. Ege Bölgesi’nde yetiştirilen kolakas ve piramit karnabahar, patates ve karnabahara alternatif olacak. Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi araştırmacıları tarafından geleneksel patates ve karnabahar alternatif olarak yetiştirilen yeni ürünler, bugünlerde çok konuşuluyor. Konuyla ilgili açıklama yapan EÜ Ziraat Fakültesi Tarım İşletmeleri Koordinatörü ve Fakülte Çiftlik Sorumlusu Prof. Dr. Harun Yalçın, üniversiteye bünyesinde bulunan, İzmir’in Menemen ilçesindeki 4 bin 200 dekarlık Araştırma Uygulama ve Üretim Çiftliği'nin 200 dekarlık alanını organik sebze ve meyveler için kullandıklarını ve inovatif çalışmalar için denemeleri burada yaptıklarını söylüyor. Son olarak yetiştirilen “kolakas” ve “piramit karnabahar”da burada denendi. Kolakas, Kıbrıs patatesi olarak da anılıyor. Yumruya benzeyen bir şekle sahip bu küçük patates Akdeniz mutfağına özgü ve oldukça yüksek bir besin değeri var. “Piramit karnabahar yeni bir lezzet olacak” Yalçın, piramit karnabaharın, geleneksel karnabahara iyi bir alternatif olacağını düşünüyor. Şekli ile dikkat çeken bu karnabaharın daha önce turşu olarak tüketildiğini söyleyen Yalçın ekliyor; “Bildiğimiz karnabaharın bir değişik türünü üretiyoruz. Şekil ve renk olarak farklı ancak karnabaharın tüketildiği her alanda tüketiliyor. Haşlanıp zeytinyağı ile salatası yapılabiliyor. Yemeği de oldukça lezzetli”. Yetiştirmesi kolay Prof. Dr. Harun Yalçın, kolakası ve piramit karnabaharı yetiştirmenin zor olmadığını söylüyor. Organik tarım üreticilerinin geleneksel yöntemlerle bu ürünleri yetiştirebileceğini söyleyen Yalçın, yetiştirdikleri ürünler piyasada yer bulursa miktarları yükseltmeyi planladıklarını da ekliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.