tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.3.2015 14:49:47

Ege Bölgesi'nden yepyeni ürünler

Türkiye’de organik pazarı genişliyor. Ege Bölgesi’nde yetiştirilen kolakas ve piramit karnabahar, patates ve karnabahara alternatif olacak. Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi araştırmacıları tarafından geleneksel patates ve karnabahar alternatif olarak yetiştirilen yeni ürünler, bugünlerde çok konuşuluyor. Konuyla ilgili açıklama yapan EÜ Ziraat Fakültesi Tarım İşletmeleri Koordinatörü ve Fakülte Çiftlik Sorumlusu Prof. Dr. Harun Yalçın, üniversiteye bünyesinde bulunan, İzmir’in Menemen ilçesindeki 4 bin 200 dekarlık Araştırma Uygulama ve Üretim Çiftliği'nin 200 dekarlık alanını organik sebze ve meyveler için kullandıklarını ve inovatif çalışmalar için denemeleri burada yaptıklarını söylüyor. Son olarak yetiştirilen “kolakas” ve “piramit karnabahar”da burada denendi. Kolakas, Kıbrıs patatesi olarak da anılıyor. Yumruya benzeyen bir şekle sahip bu küçük patates Akdeniz mutfağına özgü ve oldukça yüksek bir besin değeri var. “Piramit karnabahar yeni bir lezzet olacak” Yalçın, piramit karnabaharın, geleneksel karnabahara iyi bir alternatif olacağını düşünüyor. Şekli ile dikkat çeken bu karnabaharın daha önce turşu olarak tüketildiğini söyleyen Yalçın ekliyor; “Bildiğimiz karnabaharın bir değişik türünü üretiyoruz. Şekil ve renk olarak farklı ancak karnabaharın tüketildiği her alanda tüketiliyor. Haşlanıp zeytinyağı ile salatası yapılabiliyor. Yemeği de oldukça lezzetli”. Yetiştirmesi kolay Prof. Dr. Harun Yalçın, kolakası ve piramit karnabaharı yetiştirmenin zor olmadığını söylüyor. Organik tarım üreticilerinin geleneksel yöntemlerle bu ürünleri yetiştirebileceğini söyleyen Yalçın, yetiştirdikleri ürünler piyasada yer bulursa miktarları yükseltmeyi planladıklarını da ekliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.