tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.2.2012 11:17:33

Kereste değil kestane

Kestanenin en fazla üretildiği ilin Aydın olması nedeniyle kestane ürününün Aydın'a sağladığı katma değerin artırılması amacıyla "Aydın Kestane Çalışma Grubu" Aydın Ticaret Odası’nda ilk çalışma toplantılarını gerçekleştirdi. Toplantıda, yıllardan beri gıda maddesi olarak tüketimi yapılan kestanenin kereste olarak orman ürünü olmasından ziyade meyvesi sebebiyle tarım ürünü olması yolunda hızlı bir şekilde çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı.

Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Vardar, "Aydın Ticaret Odası öncülüğünde başlatılan Kestane Çalışma Grubu olarak amacımız kestanenin tarım ürünü olarak ele alınmasını sağlamak ve ilimizin kestane ürününde ülke çapında söz sahibi olması yönünde çalışmalar yapmaktır. Düzenli olarak çalışmalarımıza devam etmeyi planlıyoruz" dedi. Bu girişimle birlikte şekerleme olarak yurt dışına da ihraç edilen kestane artık bir tarım ürünü olarak hak ettiği değeri almayı bekliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.