tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.3.2015 09:34:49

GAP’ta jeotermal seracılık yaygınlaşıyor

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) hayata geçtiğinden beri bölge her alanda değişiyor. Şimdi de gündemde jeotermal enerji kullanılan seraların yaygınlaştırılması için başlatılan proje var. Fırat-Dicle Havzası ile yukarı Mezopotamya ovalarında yer alan 9 ili (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak) kapsayan ve Atatürk Barajı’nın sağladığı sulama imkanları sayesinde tarımda büyük ivme kazanan GAP bölgesi, son yıllarda seracılıkta da ciddi anlamda ilerlemiş durumda. Bundan 15 yıl önce, Şanlıurfa’ya 40 kilometre uzaklıkta bulunan Karaali bölgesinde yaşayan bir köylünün arazisinde bulunan jeotermal su kuyusuyla başlayan seracılık hikayesi, birkaç küçük serayla yapılan deneme ekiminin ardından kısa sürede birçok firmanın bölgede yatırıma yönelmesiyle bugünlere geldi ve şu anda bölgede toplam 500 dekarlık bir alanda seracılık faaliyetleri uygulanıyor. Bunlardan büyük bir bölümünde topraksız tarım yapılıyor ve jeotermal seralarda başta salkım domates olmak üzere, sebze ve iç mekan süs bitkileri yetiştiriliyor, ayrıca kadın istihdamına da büyük katkı sağlanıyor. GAP Seracılar Birliği Derneği Başkanı Müslüm Yanmaz bölgede çalışmaların hızlandığını ve yeni açılacak kuyularla potansiyelin daha da artacağını söylüyor. Yanmaz Şanlıurfa’da seracılığın Karaali’den sonra Bakırtaş ve Tuzluca’da da yaygınlaşmasını planladıklarını söylüyor sözlerine şöyle devam ediyor; “Jeotermal sondaj çalışmaları kapsamında GAP İdaresi Başkanlığı ve Şanlıurfa Valiliği tarafından daha derinlerde bin 500 metrelik kuyu açarak, alanı genişletiyoruz. Yaklaşık 90 kilometrekarelik bir alandan bahsediyoruz.” Yerli yabancı girişimciler Şanlıurfa’ya davet ediliyor Yanmaz; “Antalya’da 100 dekar seranız varsa bir yıl içerisinde yaklaşık 1 milyon liralık kömür yakmak durumundasınız. Şanlıurfa’da 100 dekar serası olan bir işletme ise sadece dalgıç pompanın sarf ettiği enerjiden dolayı elektrik parası ödeyecek. O da yaklaşık 250-300 bin lira. Yani sizin 100 dekar seranız Şanlıurfa’da ise sadece 750 bin lira civarında ısıtmadan kaynaklı cebinizde kalacak. Zaten işçiler buradan diğer yerlere gidiyor. Jeotermal yatırımı önemli avantajları içerdiği ve karlı bir sektör olduğu için girişimcileri buraya davet ediyoruz. 2023’e kadar bölgeye yaklaşık 2 milyar Euro'luk yatırım yapılacağını öngörüyoruz. Bu da yılda yaklaşık 400 milyon euroluk ihracat demek. Şanlıurfa’nın kurtuluşu burada” diyor ve Şanlıurfa’nın sahip olduğu düz araziler, jeotermal enerji ve dikey olarak aldığı gün ışığı sayesinde seracılıkta diğer GAP illerine göre daha avantajlı olduğunu da ekliyor. Hal böyleyken Güneydoğu Anadolu’nun çehresi gitgide değişiyor; toprakların bereketi artarken alınan tarımsal ürünlerin çeşitliliği artıyor ve her gün yerli – yabancı yatırımcılar bu bölgeyi daha çok tercih eder hale geliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.