tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.2.2015 12:28:25

Gök üzüm sadece Konya'da

Konya’nın Aladağ bölgesinde yetişen gök üzüm, Türkiye’de yalnızca bu bölgede yetişiyor. Torosların dik yamaçları arasında bulunan bölge, mikroklima iklimi sebebiyle civardaki diğer yerleşkelere göre farklılıklar gösteriyor. Aladağ bölgesindeki 13 köyde bağcılık yapılıyor ve her yıl yaklaşık bin ton üretilen gök üzüm, gölgede kendi kendine kuruduktan sonra kış günlerinde üreticiler tarafından evlere alınıyor ve salkımlarından ayrılarak kurutuluyor. Toplam 500 bin dekarlık bir alanda yetiştirilen gök üzüm, bölge halkının en büyük geçim kaynaklarından biri haline gelmiş durumda. Gölgede kuruyan üzüm rengini de koruyor, bu yüzden de ilk başta rengiyle herkesin dikkatini çeken bir kuru üzüme dönüşüyor. Kuru gök üzüm yüksek fiyatlardan alıcı buluyor ve yemiş olarak tüketiliyor. Henüz çok fazla keşfedilmemiş ve ünlenmemiş gök üzüm, ihracat potansiyeli yüksek ürünler arasında.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.