tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.2.2012 11:52:42

Kenevirin ‘esrar’ı çözülüyor

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde (NTNU) yapılan araştırmalar, tohumlarında ürettiği zehirli maddeleri azaltarak kolza bitkisini daha yenebilir kılan bir genetik program geliştirdi. Aynı prensibin farklı bitki türleri ve bitki bölümlerinde de kullanılabileceğini belirten Biyoloji profesörü Atle Bones, bunun yeni bir gıda devriminin başlangıcı olabileceğini düşünüyor.

Kolzanın (kanola) zehirli madde üreten özel hücreleri bitkinin savunma sisteminin bir parçası. Bir böceğin bitkinin yapraklarıyla beslenmesi gibi özel durumlarda devreye giren bu savunma sistemi, insan veya hayvan yiyeceği olmak için sakıncalı olan maddeleri ortaya çıkarıyor. Kolzadan yağ elde etme amacıyla gerçekleştirilen baskılama işlemi doğru bir yolla yapılmadığı takdirde bitki, zehirli bileşiklerini salarak karşılık veriyor. Yağa keskin bir hardal tadı veren bu bileşikler hayvanlarda da mide ve sindirim problemlerine yol açıyor.

NTNU’daki araştırma, kolza tohumlarını genetik olarak yeniden programlayarak, yalnızca olgunlaşmış tohumların zehir hücrelerini yok etmek suretiyle, hem bitkinin kendini koruyabilmesini hem de insan ve hayvanlar için tüketilebilir hale getiriyor.

Genetik değiştirmeyle istenmeyen kimyasal maddelerden ayrıştırılması düşünülen bitkiler arasında, afyon ve esrarın hammaddesi olarak bilinen kenevir de bulunuyor. Liflerinin kağıt yapımı ve tekstilde kullanılabildiği kenevir bitkisinin tohumundan yağ da elde edilebiliyor. Kenevirin çok hızlı yetişebilen ve ilaca ihtiyaç duymayacak kadar güçlü bir bitki olduğunu söyleyen Bones, “Yeni teknolojimizi kullanarak psikoaktif madde içermeyen bir kenevir üretmek çok ilginç olacak” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.